Japonština polopatě

Japonština polopatě 9. díl

19. srpna 2016 v 20:32 | Gura-chan
Zdravím,
uběhlo dost času od nějaké nové lekce, částečně kvůli faktu, že se teď soustředím hodně na psaní než na Japonštinu (shame on me) a také kvůli předpokladu, že už jsem celkem hodně vysvětlila v předchozích lekcích a tak nějak se mi nedostává materiálu.

To byl ovšem OMYL. Pravdou je, že jsem opomněla pár věcí, tudíž se k nim obloukem opět vrátím. Co se tedy bude v tomto díle probírat?

Připomenu přídavná jména a koukneme se, jak se vytváří jejich minulá forma. S tímto vědomostním obohacením, už se můžeme bez obav vrhnout na vytváření vět ve smyslu (přeji si něco, chci něco, potřebuji něco), ano chytré hlavičky už vědí, že se chystám na přací příponu -TAI plus nějaké další perličky k tomu. A když už u toho budeme, rovněž si povíme i minulou formu (včetně záporu).
Osobně nechápu, jak jsem na tohle mohla zapomenout, ale to víte, byla jsem tak hr naučit se přechodníky… -_- gomennasai.

Japonština polopatě - 8. díl

18. prosince 2015 v 18:26 | Gura-chan
Zdravím,
V této lekci se zaměříme na trošičku složitější věci, ale o to zábavnější. (Moje nadšení pro Japonštinu je bezmezné.) Navíc po sedmém díle, kdy jsme probrali přechodníky, je na čase zjistit, že je s nimi ještě větší sranda, než jste si možná mysleli.
Co tedy budeme probírat?
1) Sloveso kureru (které jsem slibovala v minulém díle)
2) Další použití přechodníků, konkrétně: obecné svolení a zákaz
3) Zabrousíme do hlubin tajů takzvaného A-kmenu, který se potřebujeme naučit, pokud chceme vědět jak vytvořit: záporný rozkaz, muset a nemuset

Japonština polopatě 7. díl

12. června 2015 v 12:41 | Gura-chan
Tak mě tak napadlo, když už úspěšně ignoruji jakoukoli logickou nebo učební návaznost těchto lekcí a dělám si tak trochu, co chci, můžu v tom vesele pokračovat.
Už jsem to sice podotkla několikrát, ale není na škodu občas to připomenout - tyhle lekce jsou pro lidi, kteří chtějí pochopit určité gramatické věci, které jim nejsou jasné, nebo alespoň lidem, kteří už něco málo o Japonštině pochytili.
Dnes bych chtěla vysvětlit další z časů, který je spojen s takzvanými přechodníky. To je věc, se kterou se v Japonštině setkáte neustále, proto je pokrok se přechodníky naučit. Mě osobně třeba zajímaly úplně nejvíc a chodila jsem na lekce Japonštiny, abych je pořádně pochopila. Vždycky mě mátlo jejich použití ve větách - jsem člověk, co hodně naslouchá, když sleduje nějaké anime - a to, že jim nerozumím, mě celkem štvalo.
Pokud je tu někdo na stejné vlně jako já, jistě tuhle lekci uvítá (budu doufat, že z toho zase nebude román, ale je fakt, že na vysvětlování je toho dost).
Tak tedy vzhůru do toho!

Japonština polopatě - 6. díl

30. června 2014 v 22:14 | Gura-chan
Zdravím,
Uběhl nějaký čas od posledního dílu, jednak kvůli škole ale také kvůli absenci nějakého rozumného obsahu šestého dílu. Před nedávnem jsem si uvědomila, že jsem pozapomněla některé věci vysvětlit, no a upřímně, je toho ještě moc a moc, co v lekcích zatím nebylo řečeno.
Dnes si tedy vysvětlíme další použití některých partikulí z minulých dílů (KARA, NI). A povíme si dalších pár frází a způsobů jak o sobě říct něco víc, např. při představování. (Nebo rovnou všechny, když už u toho budeme.) Také se koukneme na fráze při nakupování, a možná si vysvětlíme pár všeobecně používaných zájmen při tvoření otázek.
Dáme se tedy do toho?

Japonština polopatě 5. díl

11. dubna 2014 v 20:14 | Gura-chan
Zdravím vespolek,
tak jsem udělala pár úkolů a ulevila svědomí, jelikož právě to mi v poslední době bere spánek téměř neustále. Přidejte k tomu fakt, že více než polovina rodiny chrápe a důvod, proč mám mizernou náladu, vám bude hned o něco jasnější.
Některé věci už odkládám alespoň měsíc určitě, ale neustále se objevují nové, takže už prostě nevím kam dřív skočit.
Každopádně, ani dnes tu nejsem od toho, abych vás otravovala otřepanými žvásty.

V minulém díle jsme se koukli na zub času a dnes bych vám měla vysvětlit opět několik podstatných věcí. Božúžel pro mě i pro vás stále ještě neznám většinu časů, což mi někdy dokáže pořádně nahodit enrage. Takže si budeme muset vystačit s těmi úplně základními. Do toho vysvětlím přídavná jména a možná zbude trochu místa na druhy sloves.

Japonština polopatě 4. díl

15. března 2014 v 19:46 | Gura-chan
Zdravím,
dnes tu mám pro vás již čtvrtý díl mých lekcí, který vám snad alespoň trochu objasní číslice, čas, dny v týdnu, měsíce, spoustu drobností, vychytávek a tuny výjimek, nad kterými se budete prohýbat v křečích.

Japonština polopatě 3. díl

19. února 2014 v 20:00 | Gura-chan
Dnes se podíváme, jak jsem slibovala, na zdvořilé i nezdvořilé odpovědi, hlavní partikule ve větě jako (TO, MO) a jaký je rozdíl mezi WA a GA nebo NI, DE a HE.

Japonština polopatě - 2. díl

4. února 2014 v 18:23 | Gura-chan
V dnešním díle se podíváme na zub -> DESU, ARU + IRU a také několika partikulím, které se vyskytují na konci věty.
První díl najdete zde.

Japonština polopatě 1. díl

2. ledna 2014 v 19:52 | Gura-chan

Zdravím,

Již dlouho si pohrávám s myšlenkou, že bych napsala pár článků o Japonštině, ale zase ne tak, jako bych přejela kopírákem nějakou otaku-narutardí stránku.
 
 

Reklama