Living in Manchester 1. aneb Jak to začalo

5. října 2017 v 21:38 | Gura-chan |  Journal
Zdravím,

tak jsem se konečně dala nějak dohromady, abych mohla napsat článek na tohle téma. A divné je, že ani nevím jak začít… no dobře, co třeba od začátku?

Jak možná 1% z Vás čtenářů ví (cítíte tu sebedůvěru?), rozhodla jsem se položit hlavu pod gilotinu a přihlásit se na Erasmus studijní výjezd a to nikam jinam, než do Anglie, konkrétně do Manchestru (po zkušenosti přidávám tento fakt, jelikož signifikantní procento lidí má zafixováno, že když se řekne: "Jedu do Anglie." z nějakého mně neznámého důvodu to pro ně znamená "Jedu do Londýna.") A to po dobu zhruba jednoho roku, čili na dva semestry.


Vlastně se to všechno událo tak nějak hrozně moc najednou, z čista jasna a také z jediného rozmaru. Rodiče dlouho věřili, že si to rozmyslím, nebo že se to jako zázrakem nestane, kdežto já už se na to psychicky připravovala v podstatě od podání přihlášky. Pokud vás zajímá, co přesně to všechno obnáší, pokusím se to pro tento článek nějak srozumitelně a stručně shrnout. Upozorňuji ale, že se podmínky mohou lišit podle toho, kde studujete, ale nějaký základ by měl být stejný.

V době, kdy jsem začínala druhý semestr v prváku na magistrovi, jsem si už byla poměrně jistá, že chci udělat něco jinak. Jednak to bylo kvůli tomu, že mi došlo, že mě čeká už jen poslední rok školy před nejspíš jistým pracákem a to i s titulem, a to mi hrozně vadilo. Přišlo mi, že jsem nic nezkusila, do ničeho se nepustila, a to mám už vypadnout ze školy (musíte pochopit, že miluju chození do školy) a vydělávat si na chleba. Věděla jsem, že musím udělat nějaký krok a tak jsem se vnitřně rozhodla, že jakmile přijde výzva - jdu do toho.

Výzva přichází každoročně, většinou je rozesílaná na studentských mailech jako nabídka s nějakými základními informacemi a přihláškou, kterou je třeba vyplnit a poslat koordinátorovi. Přihláška je poměrně jednoduchá, vyplnění základních informací o sobě, potom krátce proč chcete jet, nějaká ta motivace a tak. A samozřejmě zvolení lokality, kam chcete vyrazit. Lokality se liší podle dané university (záleží kde má smlouvy) a někdy také podle katedry (alespoň u nás tomu tak je) myslím ale, že je možné se přihlásit i na výjezd do lokality jiné katedry než kterou studujete, může to však mít nějaké jiné podmínky, osobně s tím nemám zkušenost. V rámci erasmu můžete vybírat pouze ze zemí EU, takže pokud chcete vyrazit třeba do Japonska, jde to přes Via výjezdy (zase - jen pokud má universita smlouvu s Japonskem, či jinou asijskou zemí).

V přihlášce jsem měla možnost si zvolit až tři lokaity a seřadit je podle priorit, číslo jedna byla Anglie - University of Salford, druhá byla Švédsko - Stockholmská universita, a třetí byla Litva - město už si nepamatuju, v podstatě jsem ji měla jen jako pojistku, zajímala jsem se hlavně o Anglii a Švédsko.

Po odeslání přihlášky za pár týdnů přišel test AJ, ze kterého jsme zjistili, jaký level angličtiny máme. Myslím, že uchazeči museli mít alespoň B1, a to nebylo zas tak těžké toho dosáhnout, B1 je v podstatě základ, jestli jste si k angličtině jen trochu čuchli a jste schopni si něco přečíst a rozumět, máte pojem o gramatice alespoň zběžně, tak je to více méně v pohodě.

Po testu následoval pohovor v AJ, ten byl docela zajímavý, poněvadž jsem se místo o výjezdu bavila hlavně o Japonštině a podle mého jsem toho moc neřekla a když už jo, tak to znělo jako od prvňáčka. Kupodivu jsem ale prošla s dobrým skóre. Tady asi záleží hlavně na zkoušejících profesorech a my máme celkově dost dobrý profesorský kolektiv. Navíc byl ten rozhovor jen pár minut a nic hrozného. Všichni chápou, že nejsme zvyklí mluvit a za ta léta už toho museli slyšet fakt hodně. Důležité je se snažit komunikovat, není důležité, když uděláte sem tam chybu, to je v pohodě.

U mě došlo k jednomu malému nepříjemnému překvapení, hodlala jsem totiž do Anglie jet s kamarádkou, bohužel nám ale oběma při rozhovoru vysvětlili, že tam může jet jen jeden člověk, stejně tak do Švédska. V podstatě jsme tak nedobrovolně soutěžily o to, která bude mít lepší skóre - ta z nás by potom mohla jet na svou první prioritu, čili Anglii a ta druhá na prioritu č. 2 - Švédsko. Bodů jsem nakonec měla víc já, ale bylo to hodně vyrovnané. Tím chci podotknout, že je možné, že místa pro erasmus studenty mohou být omezená podle dané lokality.

Následovalo papírování. Nějaké dokumenty se týkaly vybraných předmětů, nějaké jen informací o studentovi, nějaké předchozí studijní výsledky bylo třeba zaslat na zahraniční universitu, samozřejmě proces přihlášky na universitu (elektronicky), pojištění, žádost o soc. stipendium (pokud máte nárok), podepsání smlouvy o grant (peníze, z kterých budete na výjezdu žít a platit nájem) a takové věci.

Co mě osobně vadí, že s některými věcmi vám škola ani EU prostě nepomůže, k hledání ubytování vám mohou nabídnout pomocnou ruku, ale v podstatě se staráte vy, a taky můžete lehce naletět nějakým podvodníkům. Já jsem začala hledat ubytování ještě dost brzo, spousta míst se uvolnila až v srpnu a teprve poté mi chodily nabídky, já měla už v tu dobu vybráno a nutno říct, že jsem hodně dala na "cíťu". Mohla jsem možná sehnat něco levnějšího i něco blíž univerzitě, ale v době kdy jsem se rozhodla, jsem nedostala žádnou lepší nabídku a nějak jsem věděla podle korespondence se spolubydlící, že tohle bude dobrá volba a myslím, že jsem taky dobře vybrala.

Pokud hodláte jet do Anglie a hledáte ubytování (a nechcete být na kolejích), může vám pomoct tahle stránka: www.spareroom.co.uk (je tam možnost založit si profil s infem o co máte zájem (jednolůžko, byt, domek atd.) a pak už vám jen chodí nabídky přesměrované na váš mail - hodně užitečná věc.

Myslím, že nejvíc stresující je právě najít ubytování, poté sehnat letenky a různé drobnosti jako zjistit si jakou banku do zahraničí, nebo jaký tarif na telefon. Nakonec je nejhorší samozřejmě vůbec odletět, i když já osobně jsem si moc neuvědomovala, že opouštím ČR, spíš jsme měla nervy z celé té cesty (a právem).

V další části se tedy dostaneme na samotný příjezd a možná i k něčemu záživnějšímu. Pro více informací ohledně Erasmus procesu, neváhejte zanechat komentář!

Stay tuned

Gura-chan

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama