Harry Potter Kniha vs Film – 2. Díl (2. část)

6. října 2017 v 21:05 | Gura-chan |  Recenze a reportáže
Harry Potter a Tajemná komnata - Kniha vs. Film


Legenda o tajemné komnatě a zápas
Ve filmu po prvním útoku následuje hodina s McGonagallovou, ale jak už jsem vysvětlovala v prvním díle recenze, Komnata byla vysvětlena profesorem Binsem, který ve filmech chybí zcela.
Poté, co je vyjevena legenda o Tajemné komnatě, trojice se snaží zjistit, kdo je dědic a tak začne připravovat mnoholičný lektvar na Malfoye - samozřejmě na dívčích záchodech, co patří Uršule. Je ale zvláštní, že Hermiona knihu na přípravu takového lektvaru nalezne v běžné polici v knihovně - to doopravdy ne, byla to samozřejmě kniha z oddělení s omezeným přístupem. Tam se oficiálně mohlo pouze s povolením učitele, takže je jasné, že k tomuto využili Lockharta, který jim podpis bez průtahů poskytl, aniž by vůbec četl, o jakou knihu jde.Fámfrpálový zápas je ve filmu celkem přesný, až na ten závod pod tribunami, ale to už jsou detaily. Harryho ruka bude Lockhartovým přičiněním zcela bez kostí a Harry stráví noc na ošetřovně. Objeví se Dobby a poté i nosítka se zkamenělým Colinem…
Trojice se poté již doopravdy pustí do lektvaru a zjišťují, že potřebují dvě přísady, co neseženou nikde jinde než u Snapea v kabinetu, Harry tak v hodině musí odvést pozornost tím, že nechá vybouchnout Goylův lektvar (hodí tam rachejtli) a Hermiona v pozdvižení odchází z učebny, aby ukradla přísady, a poté se vrátila bez povšimnutí.

Soubojnický klub
Aneb necháme Draca a Harryho, co se již dlouho vzájemně nenávidí, ať si konečně přede všemi nakopou zadnici, tentokrát dokonce za přítomnosti a pomoci učitelů, jež "klub" vedou. Proč ten sarkasmus? Nejspíš proto, že je to doopravdy tak. Soubojnický klub je ale docela fraška i v knize, jelikož opravdu skončí v jediném dni. Doopravdy je to ale jen Harryho, resp. Dracova vina? Doopravdy si vyzkouší nefalšovaný kouzelnický souboj pouze oni dva? No samozřejmě, že ne. Je pravda, že Harryho pokec s hadem je špičkou ledovce, k naprostému fiasku celého klubu ale přispěli i ostatní členové. Původně totiž bojovali doopravdy všichni - rozdělili se do dvojic, přičemž Snape si dal záležet, aby Harryho přitáhl do dvojice k Dracovi, a snažili se bojovat proti svým protivníkům. Avšak poté, co většina studentů utržela zranění z všelijakých kleteb, co na sebe vrhali jako pomatení, usoudil Lockhart, že je na názorném příkladu naučí se kletbám ubránit. Má dokonce v úmyslu poslat do středu Nevilla, ale Snape mu to ihned vymluví a dostrká na jeho místo opět Malfoye.


Během jejich neoficiálního souboje Harry samozřejmě Malfoye taky párkrát zasáhl, zde ovšem neměl šanci, Lockhart mu neprozradil žádné obranné kouzlo a Malfoy na radu od Snapea použil ihned hada. Dále už je filmová verze vcelku přesná.
Provalení Harryho hadího jazyka se samozřejmě neobešlo bez reakce. Ve filmu je sice spoře naznačená atmosféra, kdy Harrymu nikdo moc nevěří, ale např. to, co se dělo s Justinem (kluk, na kterého útočil had v soubojnickém klubu) zde není. Harry se ho vydá hledat, aby mu vše řádně vysvětlil, protože Justin a i všichni ostatní zřejmě věřili, že Harry na něj hada štve. Justin ale bohužel není k nalezení a Harry se posléze z odposlechu Mrzimorské skupinky dozvídá, že se Justin schválně ukrývá, aby na něj Harry nemohl. Skupina studentů ho samozřejmě pomlouvá až hrůza a tak Harrymu nedá, aby se jim neukázal. Přesvědčit je se mu ale nepodaří, navíc má ukrutnou smůlu poněvadž přesně v době, kdy naštvaně odchází, narazí na chodbě právě na Justina - ale již zkamenělého. S ním je zde taktéž Skoro bezhlavý Nick, celý černý a v bezvědomí. Harry má proto co vysvětlovat, když se přijde na to, že je opět na místě činu.

Následuje scéna, kdy odchází k Brumbálovi - v podstatě je úplně stejná, zmíním se jen o Hagridovi. Jak víme, tvrdil Brumbálovi, že Harry je nevinný - v knize měl ovšem i důkaz - Harry na něj totiž narazil krátce předtím, než nalezl Justina a Nicka v chodbě po útoku. Mluvil s ním o velice důležité věci v příběhu, kterou z filmu úplně odebrali - Hagrid byl totiž na hradě taky za Brumbálem, kvůli svým usmrceným kohoutům. Kohoutí křik je pro baziliška smrtící, což znamenalo, že je útočník musel zlikvidovat. Mám dokonce pocit, že na onom papírku od Hermiony byla napsáno něco v tomto smyslu. Harry na to však ve filmu nijak nepoukázal.

Mnoholičný lektvar
Přichází na řadu mnoholičný lektvar. Zde mám pár připomínek. Za prvé, Hermiona se pokud vím, nijak nezmínila, odkud vzala svůj "vlas od Millicent", což je studentka Zmijozelu. V knize je to však naprosto jasné, Hermiona s ní totiž bojovala v soubojnickém klubu a byl to tedy boj, poněvadž v něm ani jedna nepoužila svou hůlku, nýbrž se mlátily hlava nehlava. Onen vlas jí měl poté zůstat na hábitě. Jak ale víme, byl to jen kočičí chlup (Ale vážně, to je Hermiona tak pitomá, že nerozezná vlas od kočičího chlupu?). Další věc; Harry i Ron ve filmu bravurně získali své vlasy od Craba a Goyla, už zde ale nebyly vyřešené hábity nebo boty, které se samozřejmě podstatně lišily velikostí. V knize na tohle všechno Hermiona myslela a hábity i boty jim ukradla v prádelně. Taktéž mnoholičný lektvar by měl správně po přidání poslední ingredience, tedy vlasů, změnit barvu. Ale dobře, odpouštím.

Co ale neodpustím je ta skutečnost, že Harrymu i Ronovi po proměně zůstali jejich hlasy!! Proč? Netuším. V knize to tak pochopitelně není. Zkuste si představit Bartyho Skrka jak celé měsíce napodobuje hlas Moodyho, aniž by vzbudil Brumbálovo podezření? Osobně vůbec nerozumím tomu, proč jim hlasy nezměnili taktéž. To by byl potom Mnoholičný lektvar mnohem méně OP než je. (pozn. OP= overpowered, just in case)
Průběh Malfoyova vyslýchání už je taky dost slušný, i když nutno podotknout, že by se Harry ani Ron práce v nějakého tajného špiona rozhodně nedočkali. Tak příšerné výkony se vidí málokdy.

Radleyův deník
Jak Harry k Radleyově deníku přišel, všichni víme. Našel jej v umývárně a Uršula mu prozradila pouze to, že "seděla na potrubí, když jí prolétla hlavou", nejsem si ale tak úplně jistá, že z této věty všichni pochopí, jak to vlastně bylo. Deník chtěl někdo zřejmě spláchnout do záchodu a Uršula byla shodou okolností zrovna v něm (jaké to podivné záliby). Uršula je samozřejmě pitomec a vzala si to osobně.

Ve filmu se Harry, poté co deník získá, rovnou vrhne na odhalování jeho tajemství, v knize měl však Radleyův deník nějaký ten čas u sebe a neměl valnou představu o tom, jak jej použít, či k čemu kdysi sloužil. Samozřejmě si všiml, že je nepopsaný, až na jméno Toma Raddla, to, že saje inkoust, však zjistil až po jedné události, která ke své škodě ve filmu úplně chybí.

Ta událost má souvislost opět s Lockhartem. Vymyslel si totiž, že bude nejlepší, když všem ve škole zvedne náladu, a tak zařídil, aby se poprvé (a díky bohu naposled) v historii Bradavic slavil Valentýn. A to se vším všudy. Asi nejhorším nápadem bylo sehnat několik trpaslíků a převléct je za malé Amorky, kteří měli po škole rozesílat valentýnky a také je s pomocí harfy přednést. Harrymu se tak stalo, že dorazila valentýnka i jemu a to přímo uprostřed haldy lidí včetně Malfoye samotného. Snažil se sice trpaslíka umlčet, ale roztrhla se mu brašna a než mohl Harry posbírat svoje věci, stihl ji nahlas zarecitovat. Malfoy se samozřejmě královsky bavil a ke všemu si všiml právě Raddleyova deníku, který Harrymu rovněž vypadl. Sebral jej a myslel si, že je to Harryho deník. Ten se na něj užuž vrhal s hůlkou, ale nakonec díky Percymu deník získal od Malfoye zpět bez boje.

Toho dne si na deníku poprvé všiml něčeho zvláštního, nebyl totiž vůbec od inkoustu, ačkoliv všechno ostatní, co měl toho dne v brašně ano (rozbila se mu lahvička). Tak si večer, až byl sám, vyzkoušel, jak to s tím inkoustem vlastně je a přišel i na to, že mu deník odpovídá, když něco napíše. Ve filmu je to podobné (až na ty světelné efekty při vstupu do vzpomínky), ale v knize postup trochu více připomíná klasickou myslánku (přece jen jde o vzpomínku). Ta je také trochu jiná než ve filmu, kde ji potřebovali zkrátit - v knize Harry strávil ve vzpomínce i několik hodin. Začala Tomem v ředitelově pracovně, kde vyšlo najevo, že je Tom sirotek (no jo Voldy), a že by raději byl v Bradavicích než zpět v sirotčinci. To mu ale ředitel nepovolí, vzhledem k tomu, že se zavírá škola, kvůli zabití studentky netvorem. Tom se poté rozhodne, že bude číhat na Hagrida a všechno nakonec hodí na Aragoga, jak z filmu víme. Díky knize ale víme alespoň Voldyho bližší motiv.
Další útoky
Deník ale Harrymu nezůstane na dlouho, jak víme. Někdo ho ukradne přímo z Harryho ložnice, kterou zanechá v katastrofálním stavu (i když si nejsem jistá, jestli natolik katastrofálním, jako to bylo ve filmu). To trojici značně šokuje, protože je jasné, že to musel být někdo z Nebelvíru. Jak se Ginny dozvěděla, že Harry má deník u sebe, taky víme, jelikož jej u něj viděla na Valentýna, kdy s ním Malfoy šermoval Harrymu u obličeje, a víme taky, proč tam byla přítomná, jelikož valentýnka, kterou Harry dostal, byla od ní. Samozřejmě zůstává problém, co s Hagridem, teď když se trojice dozvěděla o údajném zmijozelově dědici, stále ale váhají, zda se na to zeptat nebo ne. Co je ale mnohem důležitější, blíží se famfrpálový zápas a těsně před utkáním Harry znovu uslyší šepot. Tato skutečnost konečně trkne Hermionu a tak s tím, že konečně něco pochopila, běží místo na zápas do knihovny. Dřív než Harry stačí dorazit na hřiště, je zápas zrušen kvůli dalšímu útoku a samozřejmě je to Hermiona… počkat počkat, jenom Hermiona? Myslím, že ne. Jednalo se o další dvojnásobný útok, kromě Hermiony byla další obětí Penelopa Clearwaterová. Navíc u obou našli zrcátko, které jen dokazuje, že Hermiona na všechno přišla a spravila o tom své nejbližší okolí, Penelopa byla taktéž v tu dobu v knihovně. Zrcátko měly jako ochranu před baziliškovým smrtícím pohledem, stačilo, aby se skrze něj dívaly za každý roh chodby.

Nová bezpečnostní opatření a Hagrid
Po útoku na Hermionu a Penelopu už nebylo na co čekat, dvojice se rozhodla, že konečně navštíví Hagrida a zeptají se ho tajemnou komnatu. Využijí k tomu neviditelný plášť, a jak víme z filmu, dorazí právě tak pět minut před Brumbálem a Popletalem. Zde se odehrává scéna, kde je Hagridovi řečeno, že jej musí odvést a doráží také Lucius Malfoy aby Brumbálovi osobně sdělil, že jej odvolali z postu ředitele. Harry s Ronem všechno poslouchají v úkrytu pláště a získávají také od Hagrida nápovědu, co mají hledat. Příležitost k tomu skutečně však udělat to, co po nich Hagrid chtěl, se naskytla ve skutečnosti až o hodně později, ačkoliv ve filmu jdou kluci od Hagrida takříkajíc rovnou k činu. Místo toho i nadále probíhala výuka i přes přísnější bezpečnostní opatření. Z filmu by se skoro zdálo, že nikdo útokům nevěnuje nejmenší pozornost a studenti si i nadále klidně trajdají po škole. Tak to samozřejmě nebylo. Učitelé musejí studenty doprovázet na každou hodinu v ucelených skupinách, nikdo nikam nesmí sám a všichni se zdržují hlavně v učebnách nebo ve společenských místnostech. Je proto mnohem těžší se tajně vytratit na honbu za pavouky, navíc, když podle všeho nebylo tak jednoduché pavouky vůbec najít. Harry se po nich díval, kde jen mohl (za daných podmínek) a připadalo mu, že snad už všichni zmizeli. Navíc k tomu všemu je i zakázáno navštěvovat ošetřovnu, kde leží všechny oběti. To že Hermiona byla jednou z obětí také způsobilo, že se Harrymu osobně omluvili i Mrzimorští (no dobře, byl to jen Ernie), co ho předtím pomlouvali a věřili, že je útočníkem. I když to Mrzimorským zrovna nepálí (nic proti, Potterheads) tak přece jen pochopili, že Harry by na Hermionu nikdy nezaútočil.

Zapovězený les a Hermionina nápověda
Omluva od Ernieho přišla na hodině bylinkářství, kde také Harry s Ronem konečně uviděli prchající pavouky a zjistí tak, že míří do Zapovězeného lesa. Skutečně se ale rozhodli je do něj následovat až poté, co Lockhart při své hodině prohlásil, že je přesvědčený o tom, že útočníkem byl Hagrid a tudíž žádné nebezpečí již nehrozí. Vyrazí tak potajmu večer v neviditelném plášti a zamíří k Hagridově hájence odkud s sebou vezmou Tesáka. Pak už začíná jejich sledování pavouků, i když nutno říct, že jim určitý čas zabralo vůbec ty pavouky najít. Auto pana Weasleyho, které ve filmu zachrání dvojici od Aragoga se v knize objevilo už dřív. V podstatě na něj narazili cestou a chvíli si mysleli, že jde o nějakou nestvůru. Od auta je ale doslova odnese několik obřích pavouků (zřejmě už se nacházeli velice blízko Aragogova hnízda) a odnesou je k němu (včetně Tesáka). Následující scéna v podstatě odpovídá, Harry se také dozvídá klíčovou informaci, že zabitou dívku (oběť předchozích útoků) našli v umývárně. A tak, když po všem tom dobrodružství on i Ron zalezou do postele, konečně pochopí kdo ta dívka ve skutečnosti je.

Samozřejmě měl v plánu se Uršuly zeptat, ale dostat se na dívčí záchodky v době, kdy se nikdo nesmí toulat po hradě sám, není až tak jednoduché. Navíc bylo u snídaně oznámeno, že lektvar z mandragor, co má uzdravit zkamenělé, bude hotov ještě tentýž den. A následuje další věc, co ve filmu chybí. Ginny se to ráno chtěla ke všemu přiznat a říct to Harrymu a Ronovi, bohužel ji ale přerušil Percy, dřív než vůbec stačila něco říct. On sám si přitom myslel, že jen chtěla vyzradit jeho tajemství - totiž, že jej Ginny viděla, jak se líbá s Penelopou.

Do komnaty
Jak už jsem se zmínila, je v Bradavicích nový režim, že učitelé musejí doprovázet žáky na výuku. K Harryho štěstí je tentokrát doprovází Lockhart a Harrymu se podaří ho lstí přesvědčit, aby je nechal jít do třídy samotné. Ti dva toho samozřejmě mají v plánu využít a místo do hodiny zamíří k umývárně… jenže to není tak jednoduché. Narazí totiž na McGonnagalovou a ta má v plánu jim pořádně vynadat, kdyby Harry opět nepřišel s brilantním nápadem a nesehrál před ní divadlo, že chtějí navštívit Hermionu na ošetřovně. Ta mu to spolkne i s navijákem a v slzách jim dává povolení. Bohužel (nebo bohudík?) pro ně, nemají teď jinou možnost než skutečně za Hermionou zajít. Tam si (a opět Harry!) všimnou lístku, co Hermiona drží v ruce.

Neodpustím si jednu věc - ve filmu jde list papíru odebrat úplně jednoduše, navíc jde vidět, takže by si ho Brumbál nebo Pomfreyová (ošetřovatelka) určitě všimli! Přece nejsou úplní idioti. V knize je lístek téměř neviditelný a Hermiona ho svírá dost pevně, takže ho Harry musí doslova páčit. Na lístku pak naleznou všechny odpovědi (a opět Harrymu a jen Harrymu to dojde!). Netvor je bazilišek. Dávají smysl všechny útoky, pohyb po hradě, pavouci i mrtví kohouti. Rozhodnou se všechno povědět profesorům a tak zamíří do sborovny. Přesně v tu chvíli je ale ohlášen další útok (Ginny) s tím, že všichni učitelé mají přijít do sborovny. Harry s Ronem se ukryjí ve skříni a vyslechnou si jak o útoku na Ginny, tak i to, jak úkol ji zachránit svěřili (ironicky!!!) Lockhartovi. Harry s Ronem se nakonec neukáží, místo toho zamíří za Lockhartem aby mu pomohli, ale dozví se jak to s ním je. Zde už vše odpovídá filmu. Harry ho připraví o hůlku kouzlem expelliarmus (ten den Harry vůbec válí) a dostrkajího až k umývárně. Tam jim Uršula poví, kde spatřila hadovy oči, a Harry objevuje vchod do komnaty. Dál už to jde jako po másle, akorát musím podotknout, že Harry při boji s baziliškem byl doopravdy vyděšený. Ve filmu si sice hraje na drsňáka a v moment, kdy dokáže svou věrnost Brumbálovi a objeví se Fawkes i s kloboukem, Harry nemá valnou představu, jak s hadem bojovat. Klobouk si narazí na hlavu a dost zoufale prosí o pomoc - vzápětí získává z klobouku meč.

Všechno je pak stejné - vítězství, Ginny probuzená, návrat za Ronem a Lockhartem a poté let zpět (skrz potrubí!). Harry musí samozřejmě vše vysvětlit - a to nejen Brumbálovi, je přítomná i McGonnagalová a Weasleyovic rodiče (vždyť taky jejich dceru málem sežral bazilišek) přinejmenším po tu část, kdy je řečeno, že Ginny byla posedlá. Copak následuje pak? Ujištění Brumbálem, že Harry fakt patří do Nebelvíru (jojo, meč) a samozřejmě příchod Malfoye i s Dobbym. Tady je pouze jedna absolutně ale absolutně absurdní věc, kterou musím zmínit… to jako VÁŽNĚ chtěl Malfoy použít na Harryho Avada Kedavra? Chtěl ho ZABÍT… za bílého dne. V chodbě školy. Brumbálovi před nosem. Jako. Vážně.
Nemám k tomu co dodat.

Zbytek už myslím není tak podstatný. Všechny oběti jsou znovu v pořádku. A probíhají oslavy až do noci. Zkoušky, co jsou na konci každého roku jsou zrušeny, a kolem půlnoci (kdy oslavy stále běží) doráží i Hagrid. Ve filmu to samozřejmě museli zkazit dojemnou scénou s potleskem… ach jo. Zvlášť se směju když přijde řada na záběr celé Velké síně a jde vidět, že ÚPLNĚ VŠICHNI tleskají… jako vážně? Pokud se nemýlím, celou zmijozelskou kolej nikdo nevyhodil, takže téměř určitě jsou rovněž přítomní, a nemám pocit, že by byli takovými fanoušky poloobrova návratu.
Just saying.

Tohle by tedy bylo k druhému dílu vše. Omouvám se všem, co museli čekat tak dlouho na druhou část, vím, že mi to trvalo příšerně dlouho. Můžete si mezitím tipnout, jako dlouho mi potrvá udělat další díl…

Potterheadům zdar

Gura-chan

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Která postava se vám zatím líbí nejvíc?

Bezejmenná
Red
Meric
Larren
Urun
Irim

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama