Harry Potter Kniha vs Film – 2. Díl (1. část)

13. prosince 2016 v 16:04 | Gura-chan |  Recenze a reportáže

Harry Potter a Tajemná komnata

Tak jsem opět zde, abych již podruhé zkritizovala pojetí Harryho jako filmu oproti knize (Sorry for being late with this). Na první díl se můžete kouknout TADY. Jak už jsem jednou podotkla, dílů bude tolik, kolik je Harryho knih (pozor nikoli filmů - věřím, že Relikvie zvládnu zhodnotit dohromady - no tak to jsem zvědavá). A ovšem taktéž znovu podotýkám, že ačkoliv jsem a budu trošku hnidopich, naprosto chápu, že určité věci se museli z filmu "odstranit" aby se vůbec vešel do vymezeného času. Mým úkolem ale bude nejen objasnit jisté nesrovnalosti, ale také poukázat na nesmysly, které se ve filmech často vyskytují - ovšem najdou se zde i zajímavosti v samotném filmu. Už déle nebudu zdržovat, pojďme na to.

Tak tedy druhá kniha Harryho. Musím opět, stejně jako u předchozího dílu, uznat, že zde zase tolik prohřešků není, vlastně je to asi můj nejoblíbenější film, což má pravděpodobně původ v tom, že druhá kniha Harryho byla taktéž dlouho má úplně nejoblíbenější - do té doby než přišel Fénixův řád a Relikvie. Opravdu se v mnoha věcech drží knihy, a působí hodně dobře. I Harry je zde snesitelnější než ve většině pozdějších filmů. Asi jsem to ještě nezmínila, ale nemám moc ráda filmové zpracování Harryho (nevím, či za to prostě může jen Daniel, anebo to, co z Harryho udělali ve scénáři), každopádně mám pocit, že nejvíc se mé představě blíží právě v prvních filmech - čím novější film, tím hůře.

Protože mám pocit, že první díl jsem i přes snahu pojala dost zmatečně, dnes jednotlivé povídání krapet rozdělím do hlavních "částí" knihy. Hope you enjoy it.

Pozn. autorky poté, co zjistila, že napsala už přes sedm stran… lidičky, já vám to musím nakouskovat, jinak z toho zešílíte. Části budou dvě, obě příšerně dlouhé.


Harry u Dursleyů

Co se týče úplného začátku, film začíná Harrym, co ve svém pokoji kouká na fotky rodičů a zmiňuje se o Hedvice, která dělá rámus, jelikož ji nepouští ven. V knize začíná příběh u snídaně, kde se strhne hádka kvůli opět Hedvice, poněvadž její skřeky Dursleyovi velice vytáčí. Důvod, proč ji Harry nemůže pustit je ve filmu samozřejmě řečen a taktéž se zde probírá příchod Masonových. Navíc ten den má Harry narozeniny, na to si ovšem Dursleyovi ani nevzpomněli, nakázali mu, aby až návštěva přijede, zůstal pěkně nahoře u sebe a ani nevystrčil nos. Ve filmu zde chybí Harryho prvotní setkání s Dobbym - ještě neformální - kdy vidí, jak na něj koukají jeho oči skrz živý plot.

V tu chvíli Harry také na oko začne čarovat, aby vyděsil Dudleyho, co si z něj dělá legraci, poněvadž mu ani kamarádi na narozeniny nenapsali. Za to si vyslouží celý den strávený nad domácími pracemi a až teprve večer jde do ložnice, kde najde Dobbyho. Zde je to ve filmu téměř úplně přesné, snad jedině na ten pudink, co spadne místo na hlavu paní Masonové na podlahu kuchyně. To co Masonovi doopravdy vyděsí je až sova, co přinese Harrymu dopis, kde jej varuje, aby již nekouzlil (vznášecí kouzlo, co použil Dobby) pod trestem vyloučení z Bradavic. Tak se také Dursleyovi konečně dovídají, že Harry vlastně nesmí mimo školu kouzlit, poněvadž není osel, aby jim to vykládal.

Potom přicházejí na řadu mříže a zámky a Harry dostává jídlo kočičími dvířky ve dveřích. Je tam několik dní (ne jen jednu noc, jako ve filmu), než si pro něj přijedou Weasleyovi dvojčata a Ron. Zde je jen pár změn. Dvojčata musí pro kufr, koště a další věci do přístěnku pod schody, takže použijí vlásenku, aby se dostali ze zamčeného pokoje. Taktéž Dursleyovi nevzbudí rachot mříží, ale Hedvičiny skřeky. Vernon taktéž nepadá z okna (i když ho v nejmenším nelituji, že si to alespoň ve filmu prožil). Ron přeje Harrymu k narozeninám docela pozdě, ale jak říkám, to jsou detaily. Dorážíme tedy k Weasleyovým.

U Weasleyových

Obecně se mi vyobrazení Doupěte (domu Weasleyových) hodně líbí. V knize i ve filmu je dobře patrná ta domácká a kouzelná atmosféra a také, že se tam Harrymu moc líbí. Ale hnidopich jako já si i přesto povšimnul jistých nedostatků: Pánev, co se sama myje, se mi vždycky hrozně líbila, ale pravděpodobně by zde prostě stačilo kouzlo, aby byla čistá. Hodiny s Weasleyovými, co ukazují, kdo z rodiny právě teď je, ukázaly, že jsou doma (nebo že domů dorazili) pouze dvojčata a Ron, i když víme, že je tam minimálně taky paní Weasleyová, Ginny a Percy. V knize je o pár kouzelných věcí více - hodiny ukazující, co je třeba udělat, kouzelné zrcadlo, co na vás pokřikuje, abyste se učesali nebo zastrčili košili apod. Co se mně osobně nezdá je značné zanedbání charakteru Percyho, když ho vidím u snídaně v pyžamu a s rozcuchanými vlasy, všechno ve mně řve:"To snad neee!" Abyste pochopili - Percy má být ten upjatý, perfektní a ambiciózní syn, co je vždy upraven a má strojené způsoby. Představa, že by se na snídani nepřevlékl, je prostě trochu mimo.
Přicházejí dopisy z Bradavic (mimochodem, všimli jste si, že všechny přišly v jediné obálce? Brumbál asi šetří lesy… A Harry je nucen cestovat na Příčnou skrze letax. (Vždycky se ušklíbnu, když vidím, kolik si toho prášku nabere a lituji Weasleyovi, že jsou tak chudí). No a nebyl by to Harry, kdyby to trochu nedomotal, takže se objeví na krapet jiném místě.

Na Obrtlé

Neobjeví se nikde jinde než u Borgina a Burkese, což je obchod s předměty z černé magie. Ve filmu si to tam pouze krátce prohlíží, načež rychle zmizí do ulic, aby zjistil, že je někde úplně jinde než na Příčné. Je to škoda, protože tenhle krámek je celkem důležitý nejen v druhé knize Harryho, ale třeba také v Princi dvojí krve. V knize to začíná úplně stejně, Harry se rozhlíží po obchodě a všímá si různých věcí, které se později v sérii objeví - ruka slávy (ta co ho ve filmu chytla za pazouru) nebo třeba prokletý náhrdelník. Ze zkoumání ho však vyruší příchod zákazníků, totiž Malfoyových. Rychle se schová do skříně (o níž si myslí, že je to jen obyčejná skříň, ale chytří vědí, že se později v sérii rovněž objevuje) a vyslechne rozhovor, co vede Lucius s prodavačem, zatímco si Draco prohlíží vystavené věci, stejně jako před malou chvílí on sám. Dozví se tak, že Lucius prodává nějaké věci související s čenou magií, kvůli domovním prohlídkám co vede pan Weasley a mimoto také, že Dracovi slíbil koupit koště. Když ti dva odejdou, konečně může ven ze skříně do ulice, kde jej potká Hagrid, tak jak je to ve filmu.

Krucánky a Kaňoury (obchod s knihami na Příčné)

Po Hagridovi se setká také s Herminou a nakonec i se všemi Weasleyovými, co si oddychli, že ho vidí živého a zdravého. Zamíří společně (Hagrida nechají venku) do obchodu s knihami, kde se zrovna koná autogramiáda slavného Lockharta. Zde je odehraná scéna ve filmu celkem přesná - Lochart ve frontě zpozoruje Harryho a vytáhne ho před objektiv, a než ho konečně pustí, má Harry všechny jeho knihy zdarma plus zaručenou titulní fotku v Denním věštci. Pokud se nemýlím, ve filmu mu knihy ihned sebere paní Weasleyová, s tím, že mu je nechá podepsat, kdežto v knize se s nimi Harry zašije do ústraní a věnuje je Ginny, s úmyslem vlastní si koupit. Zde potom přichází Draco a poté i jeho otec. Odehraje se tu také malá nápověda, když Lucius vezme Ginny její strarou knihu z druhé ruky, aby jí zhodnotil, a poté ji vrátí s Raddleyovým deníkem uvnitř. Následně už se linky opět rozbíhají. Zatímco ve filmu Lucius urazí všechny Weasleyovi a nikdo neřekne ani bu, v knize se na něj pan Weasley vrhne a strhne se bitka. Osobně mi to přijde spíše uvěřitelnější, protože bylo načase, aby někdo konečně rozbil Luciusovi hubu. Tyhle dva pak od sebe odtrhne Hagrid a obě znepřátelené rodiny jdou každá po svých.

Přepážka a auto

A jsme zpět u Weasleyových. Všichni se chystají do Bradavic a dům je jeden velký chaos. Na nádraží se jede samozřejmě létajícím autem, i když tentokrát jede klasicky po silnici. Je ale opět krapet vylepšené - má zvětšený vnitřní prostor, takže se tam v pohodě vejdou všichni Weasleyovi, Harry, Hermiona i kufry. V knize se myslím ještě tak dvakrát vracejí, kvůli věcem, co někdo zapomněl, takže přijíždějí opravdu za pět minut dvanáct. Tak se stane, že jako poslední chtějí překonat přepážku Harry a Ron, ale jak dobře víme, nevyjde to. Rona poté napadne ten brilantní nápad s autem, takže neváhají ani chvíli. Cestu do Bradavic nám ve filmu krapet vyšperkovali scénou s vlakem těsně za autem a Harrym, co málem z toho auta vypadne. V knize to až tak zábavné není, Harry i Ron poté co z nich vyprchalo nadšení, nemají valnou radost z toho, že se pečou v autě a nemají nic k jídlu ani k pití. Navíc ke konci cesty už začíná být na autě znát, že to nejspíš nezvládne.

Příjezd do Bradavic

Jak dobře víme, skončí jejich slavná jízda u Vrby mlátičky. Taktak vyváznou a sotva stačí doběhnout do školy a nahlédnout do Velké síně (alespoň v knize) nenajde je nikdo jiný než Snape (ve filmu Filch). Je jasné, že mají velký průšvih, oba však dostanou pouze školní trest od McGonagallové, neboť ji Harry v knize brilantně přesvědčí, že se dopustili přestupku dříve, než začal školní rok, tudíž by neměli přijít o body. Brumbál v knize není přítomen u jejich rozsudku. V filmu příběh navazuje ihned na hodinu bylinkářství, v knize se však pár věcí ještě stalo. V první řadě je po jejich slavném příchodu všichni z nebelvíru obdivovali, a brali to málem jako důvod k oslavě - samozřejmě až na věčně upjatou Hermionu. Taktéž scéna s hulákem se v knize objevila ještě před bylinkářstvím. Mimochodem hulák v knize byl pouze dopis, který po otevření začal ječet - musím ale říct, že nemám žádný problém s filmovou verzí, která je o dost lepší.

Ještě před bylinkářstvím se ale stala jedna věc, která ve filmu vůbec není, což je možná škoda. Jde totiž o Lockharta - vezme si Harryho stranou a v podstatě mu dává na vědomí, že ví moc dobře, proč přiletěl do Bradavic autem a že by se neměl tak moc snažit o pozornost, samozřejmě svým vlastním, naprosto nechutným způsobem. Dává si taktéž záležet na tom, aby při jeho monologu Harry vypadal jako spratek toužící po slávě a on jako jeho mnohonásobně úspěšnější učitel. Takovýchto konfrontací je v knize více a nádherně ukazují, jaký je Lockhart šmejd a proč ho jako postavu nemáme příliš v lásce - tohle ve filmu až bolestně chybí. Takhle se Lockhart jeví jako mnohem menší zmrd, než jaký doopravdy je. Následuje hodina bylinkářství, která je úplně přesná.

Lockhartova hodina

A jsme opět u toho. Ještě před hodinou se Harry klasicky střetne s Malfoyem, a to kvůli Colinu Creeveyovi (kluk, co se snažil fotit Rona se slimáky), který se (jak jinak) snaží získat od Harryho fotku s podpisem. Harry samozřejmě odmítne, Draco se mu pošklebuje, a do toho vstupuje Lockhart. Vezme Harryho a nechá Colina, aby ho vyfotografoval spolu s ním, přičemž Harrymu později sdělí, že to udělal naschvál, aby zakryl Harryho nafoukanost. Nenechá si samozřejmě nic vysvětlit a odvádí ho málem násilím do učebny.
Následuje hodina s rarachy. Samozřejmě zde chybí kvíz, co si Lockhart vymyslel pro první hodinu - jednalo se o obsáhlý "test" na to, jak moc lidi četli jeho knihy a také jak moc znají jeho samotného. Hermiona vyhrává, částečně jako náruživá čtenářka, ale všichni vědí, že i díky tomu, že je jeho fanynka. Rarachové jsou vcelku přesní, ale stejně si neodpustím to, že Hermiona vytáhla hůlku tak pozdě a samozřejmě také to, jak rarach sebranou hůlku použije, aby shodil ze stropu tu kostru. To fakt ne.
Dále tu máme Malfoye jako chytače a jeho nová košťata, poté nehoda s Ronovou hůlkou a návštěva u Hagrida, kde se vysvětluje, co znamená Malfoyova nadávka. Poté je zde Harryho školní trest s Lockhartem (který si ho speciálně zamluvil, aby do něj mohl hustit další moudra o slávě), přičemž Ron má samozřejmě trest také, i když se na něj ve filmu jaksi zapomnělo - musí leštit stříbrné plakety a poháry v Pamětní síni (což je později dost důležité). Harry zde poprvé uslyší tajemný šepot…

Oslava úmrtí a první útok

Ve filmu Harry prostě a jednoduše poté, co opustí Lockhartův kabinet, naráží na Rona a Hermionu a následují spolu šepot. V knize je to úplně jinak.
Harry totiž jednou přijde z tréninku fámfrpálu a nanese do chodby spoustu bláta, potkává Nicka, který mu ukáže dopis, že jej jakýsi spolek duchů nechce vzít do party, jelikož je skorobezhlavý. Poté na Harryho přijde Filch a chce mu napařit školní trest za to bláto - jdou spolu do jeho pracovny. Nick přemluví Protivu, aby shodil rozplývavou skříň (ano - tu skříň!) přímo nad Filchovu kancelář, kvůli Harrymu samozřejmě. Zabere to, Filch utíká najít Protivu a Harry má čas s i přečíst dopis, co se Filchovi válí na stole - jde o kurz rychločar, Harry se tak dozvídá, že je Filch moták (kouzelník, co je skoro bez moci - opak kouzelníka co se narodí mudlům). Filch ale dorazí tak tak, a jelikož mu dojde, že si Harry ten dopis četl, nechá ho jít, pod záminkou, aby to nikde nevykládal. Nick poté Harryho pozve na oslavu svého úmrtí. Je opravdu škoda, že tohle ve filmu nebylo - v předvečer všech svatých, kdy ostatní hodují ve Velké síni, jdou Harry, Ron a Hermiona do sklepení, kde jsou jen duchové - tady se trojice poprvé seznámí s Ufňukanou Uršulou! Na odchodu Harry slyší šepot a zamíří do míst prvního útoku. Filch si poté myslí, že Paní Norrisovou uřkl, protože ví, že je moták.


... zbytek v další části! (coming soon) ... (or later) :P

Edit:
!!! ... DRUHÁ ČÁST ZDE ... !!!

Gura-chan

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Která postava se vám zatím líbí nejvíc?

Bezejmenná
Red
Meric
Larren
Urun
Irim

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | E-mail | Web | 18. prosince 2016 v 20:28 | Reagovat

HP sérii jsem začala číst jen tak z hecu (předtím jsem do toho nikdy nebyla zapálená) a musím říct, že z těch zatím pěti přečtených knih se mi nejvíc líbí asi právě Tajemná komnata.
Tvé poznámky jsou přesné :D

2 Anonym Anonym | 12. ledna 2017 v 20:35 | Reagovat

Super, těším se na další díly :-) muselo ti to dát určitě hodně práce... Knížky jsem četla už před delší dobou a zjišťuju, kolik věcí si nepamatuju. Takže teď mě to popudilo, si je přečíst znova, až bude víc času :-D

3 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 16. ledna 2017 v 2:00 | Reagovat

Já připravuji povídku na témata Harry Potter, Narnie, Pán prstenů :-D

4 polisimo polisimo | 9. září 2017 v 15:52 | Reagovat

Bude pokračování? Zatímní zpracování je dobré a čtivé, byla by škoda toho nechat.

5 Gura-chan Gura-chan | 9. září 2017 v 19:28 | Reagovat

[4]: Bude, jen se k tomu musím dokopat :-D. Druhá část je v podstatě dopsaná, zbývá jen pár věcí, navíc když vidím, že je zájem, tak si pohnu :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama