Harry Potter: Film versus Kniha - první díl

17. srpna 2015 v 21:06 | Gura-chan |  Recenze a reportáže
…aneb o co všechno přicházejí ti, co viděli jen filmy

Nikdy jste nečetli tuto sérii, ale znáte filmy? Pak jste si možná povšimli jistých nedostatků a nevysvětlených záležitostí napříč jednotlivými filmy. Doufám, že alespon trochu pomůžu objasnit vám, v čem jsou hlavní rozdíly mezi filmy a knihami a doplnit mezery, jež u filmů často vznikají.

POKRAČOVÁNÍ - 2. díl: ZDE


Článků bude, kolik je dílů Harryho, ráda bych každý díl hodnotila zvlášť, ať už kvůli kapacitě, tak celkové uspořádanosti.
Nejprve se podíváme na zásadní rozdíly filmů vůči knize aneb:

Co ve filmech úplně chybí?

Protiva
Duch/strašidlo, které neodbytně patří k atmosféře Bradavického hradu. Z filmů jej úplně vynechali, snad jim nepřišel dost zajímavý nebo důležitý, ale k Harrymu neodmyslitelně patří. Několik svých slavných scén měl, proto není tak zanedbatelný - když pominu veškeré jeho legrácky a naschvály, co vyváděl jak studentům, tak i některým učitelům, jež okrajově doplňovali popisy knihy - zasloužil se o prozrazení nočního toulání hlavní trojice a Nevilla, když Ron s Harrym měli namířeno na souboj s Dracem v Pamětní síni, zpíval o Harrym písničky když: 1) ho všichni považovali za Zmijozelova dědice 2) když byl všemi považován za blázna, protože tvrdil, že se Voldemort vrátil 3) když pozval Lenku na večírek u Křiklana, a konečně, podle mého jeho vrcholná role, kdy na příkaz Freda a George Weasleyových dělal, po jejich vítězném odchodu, Umbridgeové ze života peklo. Jedna z dalších hezkých částí knihy je opět v prvním díle, kdy Harry Protivovi nabulíkuje, že je Krvavý baron, což je jediný duch, který s ním něco zmůže, poněvadž byl zrovna pod neviditelným pláštěm a potřeboval se ho zbavit.
Neznáte Protivu? - Představte si ho jako malého mužíka, co se šklebí, má na hlavě čepičku a podle všeho to není duch jen strašidlo. Má respekt z Brumbála a Krvavého barona. Dělá naschvály studentům - podtrhává jim koberec pod nohama, hází po nich křídy nebo koule bláta a podobně. Stručně řečeno, nikdo ho nemá rád, ani učitelé a dokonce ani duchové. Co je však na něm sympatické, že si nevybírá strany. Umbridgeovou a Filche šikanoval stejně jako třeba Lupina. Mimochodem Filch je na něj vysazený, udělal by cokoli, aby ho mohl vyhnat z hradu ale Brumbál mu to nechce dovolit.

Profesor Bins
A helemese, další vynechaný duch. Jedná se skutečně o ducha, ačkoliv učí jako profesor. Vyučuje Dějiny čar a kouzel, předmět obecně považovaný za nejnudnější vůbec, hlavním důvodem tohoto tvrzení je však Bins sám. Jeho monotónní hlas uspává všechny s výjimkou Hermiony, učitel je však natolik zvyklý, že při jeho hodinách všichni spí, že mu to nepřijde divné a v klidu si přednáší. Je to typický archetyp učitele co si "odvykládá a jde" s nulovým zájmem o studenty. Profesor Bins měl také svou slavnou chvíli… no možná dokonce i dvě, jinak je vskutku nepodstatný, takže mi nikdy ani nevadilo, že ho ve filmech vypustili. Pravdou ale je, že opět dokresluje celkovou atmosféru Bradavic.
První věc je ve druhém díle, kdy se Hermiona, nejspíš jako jediná studentka vůbec, přihlásila na jeho hodině (což se mu stalo poprvé v životě/smrti) a zeptala se ho, co by jim mohl povědět o Tajemné komnatě. Ve filmu jeho roli musela převzít McGonagalová, ale v knize vyprávěl o komnatě skutečně on. Vtipné na té scéně bylo jeho prvotní odmítnutí, jelikož se zabývá "fakty", Hermiona ho ale uzemnila a on se po chvíli přemlouvání skutečně rozpovídal. Navíc byl očividně v šoku, že tentokrát nikdo nespí, ale všichni ho hltají očima.
Druhá věc, méně podstatná, když Harrymu přilétla do hodiny na parapet Hedvika a byla zraněná, poněvadž ji odchytili. Harry se musel ulít z hodiny, aby ji mohl nechat ošetřit, a proto Binsovi nakukal, že je mu hrozně špatně a Bins ho, naprosto zmaten, pustil.

Díl první: Harry Potter a Kámen mudrců

Obecně považuji první film Harryho za asi nejmenší zlo vůči knize, poněvadž je celkem přesný až na nějaké maličkosti. Já jsem tu však od toho, abych byla trochu hnidopich, proto se i v těch maličkostech budu nimrat.

Začátek filmu je tedy opravdu celkem přesný, sice zde chybí "ráno Vernona Dursleye", ale popravdě, to je věc, která je zanedbatelná. Sice krásně nastiňuje, jaká ta Dursleyovic rodinka vlastně je a - což je zajímavé - jedná se o jediný popis z pohledu Vernona v knihách vůbec.
V podstatě se jedná o jednoduchý popis toho, jak jde do práce a všímá si různých zvláštních věcí, které si však vzhledem k tomu, jaký je to zarytý mudla, nechce připustit. Jedná se například o kočku, co zkoumá ulici, kde bydlí, což je samozřejmě McGonagallová, poté podivných hloučků lidí v dlouhých pláštích, což jsou zase čarodějové, kteří probírají Voldemortův pád. Vernonovi se nakonec poštěstí slyšet část jejich rozhovoru a dozví se, že mluvili o Potterových, což mu nažene strach. Doma se opatrně ptá Petúnie, zda nemá nějaké zprávy od sestry, ale jelikož je Petúnie taková, jaká je, moc se toho nedoví. Jeho den končí koukáním na večerní zprávy, kde zjišťuje, že se právě v tento den na světě udála řada nevysvětlitelných věcí (hejna sov, meteority apod.) Což je pozadí čarodějnických oslav z mudlovského pohledu. Nádhera.


Další ráno už nacházejí u svých dveří malého Harryho a začíná příběh.
Dudleyho narozeniny, Zoo a to všechno je ve filmu. Až na pár věcí jako že Harryho původně vůbec nechtěli vzít sebou a k jejich smůle ho nemohl hlídat žádný z jejich známých, jel Harry tedy poprvé v životě do zoo. Následuje příhoda s brazilským hroznýšem, návrat domů, zavření v přístěnku. Harry má poté téměř celé prázdniny za sebou a má jít na novou školu, kterou mu však vybírají Dursleyovi, takže má nakonec jít do Stonewallské měšťanky, kde každému nováčkovi strčí hlavu do záchodu (stejnokroj má z jakých si obarvených šedých srvšků).

Poté ale přicházejí dopisy a přichází jich hodně. Ve filmu útěk Dursleyů před dopisy zkrátili na doražení do chajdy uprostřed moře, jejich cesta však byla v knize delší (zastavovali se v hotelu, uprostřed polí a podobně).
Chajda samotná je také vcelku přesná, o půlnoci o Harryho narozeninách doráží Hagrid a prozrazuje mu tu nejzávažnější věc jeho života.


Tady se hodně jede podle předlohy knih a možná právě proto jsou některé věci nejasné - Harry Hagridovi neveří, ale ten ho, jak víme, přesvědčí svým: "Nikdy jsi nedokázal nic neobvyklého, když jsi měl strach nebo vztek?"
No podle toho, co o Harrym zatím víme, tak ne, ani v nejmenším. Přesto však Harry přemýšlivě zmlkne a Hagrid znalecky pokýve hlavou. V knize se totiž pár takových situací skutečně našlo: Harry se najednou ocitá na střeše a neví, jak se tam dostal, učitelům modrají vlasy a jeho vlastní zázračně narostou přes noc, když ho Petunie ošmiká kuchyňskými nůžkami. Podle filmu se však zatím stalo jen to, že nechal zmizet sklo v zoo, no bravo Harry, objevil jsi své schopnosti na základě jediného incidentu před pár měsíci.
Také Hagrid samotný se trochu moc předvádí s kouzly, na to, že je vlastně nesmí používat. Mimochodem z Dudleyho chtěl udělat skutečné prase, jeho hůlka je však na dva kusy ukrytá v deštníku a moc už nefunguje.
Pak už jde vše jako na drátkách až k Příčné ulici. Věřte nebo ne, právě zde se Harry poprvé setkává s Dracem Malfoyem, ani jeden z nich však ještě neví, s kým má tu čest. Je to v obchodě s hábity a nutno dodat, že po prvním neformálním rozhovoru s Dracem, přijde Harrymu silně nesympatický. Jo, má na to čuch.

Dále u Olivandera, kde ve filmu vybíral pouze ze tří hůlek, v knize je Harry náročný zákazník, jež vyzkouší stovky hůlek než Olivanderovi konečně dojde, která bude asi ta pravá.
Harry tedy již se všemi věcmi vyráží na nástupiště a tam potkává Weasleyovic rodinku v čele s paní Weasleyovou, jež nepokrytě křičí přes celé nádraží, že jsou tu mudlové a kde je nástupiště 9 a ¾. What's wrong with her? A co utajení čarodějů, hm?

Ve vlaku Harry dostane svou první kouzelnou kartičku s Brumbálem, která je v knize klíčová, ve filmu už bohužel ne. Zatímco tak sedí spolu s Ronem v kupé, přichází Draco a jeho kumpáni a odehrává se scéna, jež ve filmu dostala prostor až v Bradavicích. Ovšem s tím rozdílem, že Draco chtěl ukrást Harrymu tu tunu sladkostí, co si nakoupil a Harry sám ani nemusel zakročit, poněvadž se do nich pustila Ronova Prašivka (ten Pettigrew měl ale koule, zahryznout se Goylovi do prstu). Draco si očividně myslel, že je to tam prolezlé krysami, tak se raději zdekoval… no každopádně teď už vzhůru do Bradavic.


Na hradě začíná první seznamování s kouzly, učiteli a tak dále, film to prezentuje vcelku dobře. Jako první věc však narážíme na Harryho jmenování chytačem Nebelvíru. Ve filmu se zmiňují, že "prváci nikdy za kolej nehráli" v důsledku čeho je Harry nejmladším hráčem za posledních 100 let. Zmínili se ale o tom, že je to vlastně zakázané? Dokonce i Draco se v obchodě s hábity Harrymu svěřoval, že chce přemluvit svého otce, aby mu propašoval do Bradavic koště - prváci ho mít nesmějí. A když Harrymu přijde Nimbus dva tisíce, což mělo zůstat v tajnosti alespoň do příštího zápasu, ve filmu si ho stejně nepokrytě rozbalí přímo ve Velké síni, aby o tom každý věděl. V knize se u balíčku s koštětem výslovně píše, aby jej nerozbaloval na veřejnosti.

Jako další přichází na řadu souboj, co měl mít Harry o půlnoci s Dracem Malfoyem. To se tak jednou on, a Ron samozřejmě taky, vyplížili z Nebelvírské věže a zamířili do Pamětní síně, kde je měl Malfoy očekávat. Bohužel pro ně s nimi šla i Hermiona, co se je snažila přesvědčit, aby to nedělali (v té době ještě kámoši nebyli) a také Neville, co zapomněl heslo. Všechny čtyři pak v Pamětní síni (místnost s plaketami a poháry) překvapil číhající Filch, takže pochopili, že si z nich Draco vystřelil a zdrhali, co to jen šlo. Neville převrhne brnění, strhne se mela a všichni běží, neznámo kam, jen aby unikli školníkovi. Schovají se kam jinam než do - ano, zakázané místnosti s tříhlavým psem. Začíná tedy honba za tím, co pes ukrývá a tak dále.

Při prvním famfrpálovém zápasu jsou, kdo ví proč, Angelina i Oliver bráni za naprosté břídily, co se nechají shodit z koštěte, jen co k tomu dostanou příležitost. Pak začíná Harryho koště dělat blázniviny a je jasné že ho někdo zaklel. Počkat ale! Nebyl tam náááhodou ukázán na tribuně Brumbál? Skutečně by si útočník jen tak zahrával před nosem Brumbálovi? Myslím, že ne. Přesto to však dělá, a Brumbálovi je to asi jedno (v knize se to stalo v zápase, kdy Brumbál nebyl ve škole).


Pak je tu Drak Norbert, kapitola sama o sobě. Ano Draco draka (LOL :D) skutečně uvidí, ale nejde to hned vyžblebtnout, ale čeká na svou příležitost. Drak mezitím roste a nikdo jiný o něm neví. Rona jednoho dne popálí a tak skončí na ošetřovně. Trojice ví, že s drakem něco musí udělat a tak se poštovně domluví s Ronovým bratrem Charliem, co pracuje s draky a dají si s jeho kamarády schůzku v Astronomické věži, kde se nesmí ani za vidna. Harry s Hermionou se schovají pod neviditelný plášť a jdou tam, Norberta pošlou pryč, na cestě zpět však na plášť zapomenou a načapá je Filch. Samozřejmě na hlášku Malfoye. Neville se k tomu připlete rovněž, jelikož chtěl dvojici varovat, že o tom Malfoy ví. Tak se všichni sejdou u McGonagallové v kabinetu, kde jim srazí tu nehoráznou sumu bodů + dostávají školní trest. Ve filmu to sice není, ale po tomhle incidentu je většina kolejí - krom Zmijozelské samozřejmě, nemá zrovna v oblibě. Nebelvír má jen díky nim nejmenší počet bodů a tak Zmijozel vyhrává.

Jako to bylo s Nicolasem Flamelem? Skutečně je na to jméno přivedl Hagrid, nebyla to však tak docela Hermionina zásluha, že přišli na to, kdo to je. Harry si jednoduše vzpomněl, kde to jméno už četl - bylo to ve vlaku na druhé straně kartičky o Brumbálovi z čokoládové žabky, Hermiona si potom vzpomněla, kde by mohla najít záznam a přikvačila s knihou.
Jakmile si dají vše dohromady, v podezření je Snape jako zloděj kamene. Ve filmu je o noci, kdy Harry nachází zrcadlo z Erisedu ukázano, jak Snape Quirrellovi "vyhrožuje". Ale jinak to tam rozvedené moc není. Trojice má za to, že je Quirrel pod tlakem a má Snapeovi zjistit, jak se dostat kolem Chloupka. Také zjišťují, že to není jediná věc, co kámen chrání. Došlo však někomu, že to jsou vlastně učitelé, co kámen chrání? Chloupek patřil Hagridovi, Ďáblovo osidlo Prýtové, Troll - jež ve filmu není, Quirrellovi, létající klíče Kratiknotovi, obří šachy McGonagallové, místnost s lektvary - také chybí - Snapeovi, a konečně zrcadlo z Erisedu Brumbálovi. Navíc Quirrell měl pozici obětního beránka, kterého se trojice snažila chránit před Snapem. Mysleli si, že jediné, co Snapeovi brání je Chloupek a to je vše, proto když zjistí, že se Hagrid tak prokecl a Brumbál navíc není v Bradavicích, je jasné, že k loupeži dojde co nevidět.

Cesta ke kameni je více méně stejná až na ty vynechané místnosti. S tou Quirrellovou to celkem chápu, protože důležitá není - trojice jí jen projde, jelikož je troll dávno omráčený, s tou Snapeovou místností je to ale škoda, protože je jedna z nejlepších vůbec. Stolek s lektvary, papír s návodem a dvoje dveře s plameny. Hermiona zde zjistí, kterým lektvarem se Harry dostane dál a kterým ona pryč, aby došla pro Rona a za Brumbálem.
Maličko jinak je i pojetí Chloupka - Harry zde použije flétnu, co dostal k Vánocům od Hagrida, ďáblovo osidlo rovněž, nepropadají se tam nikam dolů. Mimochodem zde Hermiona v knize opravdu perlí. V místnosti s klíči se na Harryho nevrhají, ale chápu, že ve filmu tomu chtěli přidat na akci a ono se zase tolik neděje. Jako jediné úplně přesné zůstávají šachy.


V celém filmu je také trochu zarážející, jak se lidé staví k vyslovování Voldemortova jména. Například když Harry vyvázne ze Zapovězeného lesa a rozebírá své teorie o něm a jeho touze po kameni Ronovi a Hermioně, nikomu to zřejmě nevadí. Především Ron měl s vyslovováním jeho jména problém až do konečného dílu, tak mi to přijde trochu zvláštní.

Pár maličkostí na okraj:
• Zajímá vás, kde vzal Hagrid tak parádní motorku? Od Siriuse Blacka, kterého potkal při cestě k domu Potterových, a který ho přemlouval, aby mu Harryho dal.
• Když unikl troll Harry s Ronem původně zamkli Hermionu spolu s ním na záchodcích a měli v plánu odejít, kdyby ji neuslyšeli vykřiknout. Pěkní zachránci.
• Když v prvním Harryho zápase mu někdo uřknul koště, při dalším soudcoval Snape aby tomu zabránil, Harry a ostatní si však mysleli přesný opak. Ron dokonce Harrymu navrhoval ať si raději zlomí nohu, než aby šel hrát.
• Jakmile Harry pochopil, že Quirrellovi dělá zle, když se ho dotkne, drží se ho naschvál jako klíště, i když mu to působí značnou bolest (ve filmu Harry nijak netrpí). Podle Brumbála by ho vypětí zabilo, kdyby ho on sám od Quirella neodtrhl.

Musím podotknout, že naprosto chápu, že ve filmu nemůže být všechno a že je potřebná určitá redukce. Tento a doufám i budoucí články o jednotlivých dílech filmů ve srovnání ke knihám mají jen upřesnit pohled na Harryho sérii, vysvětlit nesrovnalosti, jež jsou ve filmech a hlavně přesvědčit filmové zarytce, že i knihy jsou bezva a přinejmenším ukazují celistvý a ne osekaný příběh. Navíc, když tenhle za to vážně stojí…

POKRAČOVÁNÍ - 2. díl: ZDE

Gura-chan

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 4. října 2015 v 18:05 | Reagovat

Páni, muselo ti dát dost práce dát všechny odlišnosti a chybějící scénky do jednoho článku, máš můj obdiv. Viděla jsem film i četla knihu, ale nikdy mi nepřišlo, že i v prvním filmu je tolik nesrovnalostí. 8-O Každopádně Protiva mi ve filmu chybí, některé jeho naschvály opravdu stojí za to. :-D

2 Gura-chan Gura-chan | Web | 5. října 2015 v 12:14 | Reagovat

[1]: Díky, nebudu předstírat, že to nebylo náročné, dát to všechno dokupy, takže jsem ráda, že to někdo ocení. :-D Ostatní díly mají mnohem víc prohřešků to je fakt. Už bych se do nich měla pustit. :D

3 Lucka Lucka | E-mail | 6. května 2016 v 21:06 | Reagovat

Ahoj, super článek. Můžu se zeptat? Ve škole nám zadali závěrečnou práci na téma porovnání jakékoli knihy s filmem. Vybrala jsem si tuto (Harry Potter a kámen mudrců). Má to byt na 3 strany A4. Myslíš že to obstojí? Máme to odevzdat 13.5. a já už bych nerada knihu měnila. Samozřejmě nemohu tento článek okopírovat. Zapomněla jsem zmínit, že půlka celkové známky je ten referát na ty 3 strany A4 a taky 5-10 minutový výstup u tabule.Taky to mou známku může změnit až o 2 čísla. Proto jsem z toho tak nervózní. Asi tato kniha nebyla nejlepší volba, jakou by si p.u. představovala, jen by mě zajímalo, jestli mám alepsoň šanci... Promiň jestli tě zdržuji, jen by se mi teď hodila každá rada...Děkuji :-)

4 Gura-chan Gura-chan | Web | 6. května 2016 v 22:12 | Reagovat

[3]: Neřekla bych že je to špatná volba, i když pokud jde o mě, nejspíš bych s vybrala jiný díl Harryho jelikož např. Fénixův řád podle mého dost zpackali (myslím film) nebo i konečný díl by byl jistě zajímavý - alespoň já k tomu mám co říct. No článek bys opravdu kopírovat neměla ale klidně si ho vem jako předlohu pokud ti to pomůže a vím jistě že jsem se o několika věcech vůbec nezmínila, takže by se toho určitě dalo napsat i více, pokud jde o rozdíly. Pro mě je nemožné posuzovat zda tvá práce obstojí jelikož jsem ji nečetla, nejde ani tak o výběr knihy jako o tvé vlastní zpracování a o tvé myšlenky. Věřím, že z kteréhokoli knižního díla co má filmovou adaptaci se dá napsat uspokojivé porovnání, záleží jen na tom, jak je to napsané. :-) Budu ti držet palce, určitě ti to vyjde. :-)

5 STIAK STIAK | E-mail | Web | 9. listopadu 2016 v 9:22 | Reagovat

...wow.

Věděla jsem o nesrovnalostech mezi filmy a knihami, ale knižní sérii jsem četla jen jednou a navíc před delší dobou, a tak mi popravdě většina "rozdílů" jaksi vypadla :D Článek se mi hrozně líbil a byla bych ráda, kdybych tu mohla najít něco takového i s dalšími díly - v rubrice to není a tak nevím, jestli to nemáš jinde, ještě jsem ti blog pořádně neprošmejdila (což ale mám v plánu c: xD)

PS, nejvíc mi je líto toho, že ve filmech nebyl Protiva, protože jeho vstupy do děje mi vždycky přišly hrozně funny XD

6 Gura-chan Gura-chan | 9. listopadu 2016 v 11:21 | Reagovat

[5]: Jsem ráda, že se článek líbí, skutečně mám v plánu napsat porovnání i pro další díly, bohužel mám zatím problém stačit článek do přiměřené délky, poněvadž porovnávání druhého dílu se mi krapet natáhlo... Už bych s tím ale vážně měla pohnout, takže děkuji za "postrčení" :).

7 MaikelR MaikelR | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:18 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

8 Gura-chan Gura-chan | Web | 17. ledna 2017 v 13:54 | Reagovat

[7]: So I expect that you didn't find what you wanted, well, than go and search again. I didn't ask google for this. And don't care about any "sneaky method" or seo. I just write on my website, thats all...

9 MarcoQ MarcoQ | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:33 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

10 Martina Martina | E-mail | 2. října 2018 v 11:40 | Reagovat

Můžu se zeptat, jaké 3 věci opravdu ve filmu oproti knize nejsou? A jaké zase nejsou ve filmu? A jaký úsek je úplně stejný ve filmu a v knize? Jestli si to ještě teda pamatuješ :-D.Děkuji moc

11 Gura-chan Gura-chan | 7. října 2018 v 21:57 | Reagovat

[10]: No pokud si článek přečteš, tak to zjistíš :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama