Čipy v zadku

31. srpna 2014 v 20:16 | Gura-chan |  Sběrna úvah
Zdravím kyselé obličeje všech studentíků, kterým začíná škola, vyjma nás, protekčních vysokoškoláků,
Ačkoliv mi to vždycky přijde trochu dětinské, nikdy si neodpustím tuhle zvrácenou škodolibost, skoro jako by mě posedl divý skřítek. Ve skutečnosti je mi to totiž poměrně ukradené, protože pro mě to nikdy taková katastrofa nebyla. Vždycky jsem se ke konci prázdnin do školy už i celkem těšila, ještě lepší to bylo na střední tam, přece jen, měli někteří i mozek. A já tak nějak chtěla vidět ty známé tváře a pokecat si se všemi a sladce utonout v každodenní rutině vstávání a ježdění autobusem. Časy na střední byly opravdu zlaté, přímo se třpytily.
Ani trochu jsem se nezměnila, i když mi škola začíná až za nějaký pátek, už cítím to šimrání v břiše a začínám se těšit na nové předměty a nové učitele. Na nový rozvrh a na nové… průkazky???
Tak to tedy ani omylem.


Věc se má tak. Někdo si vymyslel zase úplně nový systém studentských karet a podobných nesmyslů, s jejichž pomocí platíme o něco méně z obrovské sumy, co za celý rok projezdíme do školy a zpět. Nejde o to, že bych neměla ráda nové věci, nebo že bych úzkostlivě lpěla na těch starých hnusných oranžových kartách, co po roce používání vypadají, jakoby si s nimi hrály piraně. To ne. Jde o to, že to byl systém, ve kterém jsem se vyznala. Věděla jsem, co musím zařídit, abych dostala to a ono, věděla jsem, co je pro mě výhodnější jestli autobusy nebo vlaky. Teď nevím nic. A musím říct, že se mi to ani trochu nelíbí.
Onu studentskou kartu už nejspíš nebudu muset ani vyřizovat jelikož na ni tarifní zóny neplatí, na všechno teď bude čipová karta Odiska! Ne, není to roztomilý název, ani trochu! Přes veškerou snahu ve mně nevyvolává pocit, že teď bude všechno jednodušší.
Samozřejmě, možná dělám z komára většího komára, ale to je mi momentálně fuk, protože pro mě je pocit, že nějakému systému nerozumím, naprostým utrpením.
Jistě že se časem všechno dozvím, ale za tu dobu můžu ledacos zpackat a šílím už teď ze všech budoucích front na banány, protože to každý jednotlivec u přepážky bude chtít všechno vysvětlit stejně jako já. A než se dostanu na řadu všechny banány zhnědnou.
Taky to, že je karta čipová je třeba mě naprosto k ničemu jelikož jezdím na měsíčník a zóny, elektronická peněženka, kterou karta disponuje, mi bude na nic. Stejně jako nárok na přidání jakési slevové karty na vlaky… já nejezdím za jednotlivé jízdné, to by mě musel financovat Obama.
Dnes jsme se s Verou snažily přijít na to, jak nám vlastně Odiska pomůže a "rage"-ovali jsme u toho neskutečně… hlavně já.
Aneb náš rozhovor po hodině sdělování dojmů.

Gura-chan
Já nevím... prostě nikde se tu nepíše, že se smí jen chodit s odiskou a ukazovat ji, všude ji musíš někam strkat
asi neví, že ve vlacích se nic nikam nestrká
ta aktivace čd karty na vlaky na odisku je bezplatná
akorát nechápu, jaký to má smysl když má člověk zóny

Vera
Oni si to průvodci strčí ve vlaku do toho svého přístroje

Gura-chan
No asi jo
ale to je trochu divné, když na zóny se ti nic neodečítá

Vera
Jedine tak zjisti zóny ale jako bude jim to trvat, když má každý pak takovou kartu

Gura-chan
No práávě

Vera
Tak to budeme nosit napsané fixou

Gura-chan
Bože jenom to komplikují
jo já vím, lidi to falšovali, ale komu to vadilo ten systém
za chvíli budeme mít čipy i na hlavách a na prdelích

Vera
Půjdeme se na to zeptat

Gura-chan
Jo a budu tam tak dlouho, dokud se z té baby za přepážkou nebude kouřit
si vymysleli hovězinu tak ať teď vysvětlují

Vera
Mám na ně plno otázek

Gura-chan
Jako kolik to bude sáát

Vera
Kolik stojí zlevněné zóny

Gura-chan
A jestli se zónami na kartě můžeme jezdit jako vždycky anebo ji budeme strkat průvodčím do zadku

Vera
Ano do zadku, tam budou mít nový přístroj

Gura-chan
Nedivila bych se

V podstatě nesnáším ten shon, který nastane před každým školním rokem. Lidé vyřizují potvrzení o studiu raději šestkrát, aby náhodou některému úřadu nebylo málo, stojí se fronty na měsíčníky a studentské karty, fronty na Isic karty, lidé zjišťují (jako každý rok), že se platí elektronicky a že na svém univerzitním kontě mají málo peněz. V kartovém centru je vedro k zalknutí, fotí vás tam upocené, neupravené a na jediný pokus.
Celkově je to dost únavné, člověk pak prolítá celé dny, platí zprvu nekřesťanské peníze za dopravu, jelikož všechny slevy se ještě vyřizují.
V prváku jsem z toho byla na omdlení, navíc, když jsme hned druhý den měli imatrikulaci, na kterou jsem ani nevěděla jak se dostat, neměla jsem karty, nic. Pršelo. Šla jsem v šatech na podpatcích neuvěřitelnou štreku a na konci prvního týdne školy jsem na všechny házela nenávistné pohledy, zatímco jsem si fačovala končetiny.
Možná proto jsem tak na nervy, když vím, co všechno mě čeká - vyjma imatrikulace - a do toho se mi navíc mění celý systém.
Už aby byly prvotní shony za mnou, nemluvím ještě ani o nervech při sestavování rozvrhu, které mě čekají za pár dní.
Ano, i přes to všechno se stále do školy těším, jen kdyby to všechno někdo vyřídil za mě, třeba za kofilu. Byla bych tak ušetřena o každoroční muka.

Gura-chan

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 4. září 2014 v 20:08 | Reagovat

Přeji Ti, ať se Ti i v dalším studijním roce daří a potíže s kartou určitě zvládneš.

2 Gura-chan Gura-chan | 6. září 2014 v 14:23 | Reagovat

[1]: Děkuji, snad ano. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama