Polemizace o výšce a protekčních smradech

23. listopadu 2013 v 20:17 | Gura-chan |  Sběrna úvah
Zdravím své zbloudilé duše,
Po obvyklé pauze jsem opět zde. Rybičky mají po dlooouhé době vyčištěné akvárko, takže na ně konečně vidím. Řeknu vám, už to začínal být pěkný kentus, skoro jako bych si vyráběla vlastní ropu… ach jo. Každopádně, nevím proč, ale moje rybičky jsou zdravé jako… no jako rybičky. Pořád všem vykládám, že jim nechávám jejich vlastní ekosystém. Když se narodí mladé, nedávám je úzkostlivě do jiné nádrže, kdepak (vlastně ani žádnou druhou nemám), nechám je tak, silnější přežijí.
Navíc v mém hejnu se noví rodí i umírají tak nějak pravidelně, proto bych řekla, že mám stálé akvárium. Paví oka mám už kolik let z jediného páru, a jejich populaci se pořád daří dobře. Co také dodržuji, je ne příliš časté krmení. Věřte mi, krmíte je moc a ony hned pochcípají. Nejlépe je každý den a některý den vynechat. To jsou potom divé, že při příštím krmení nezůstane na dně ani ždibec.

Jinak, blíží se mi zápočtový týden a musím dodělat jednu seminárku. Přijde mi trochu blbé, že jsem plánovala, jak budu psát o tom, jaké je to na výšce a nakonec houbeles. Jenže jsem zjistila, že ono doopravdy není moc o čem psát. Jenže taky vím, že když jsem měla po matuře a před branami číhala výška, chtěla jsem o tom systému vědět úplně všechno. Chtěla jsem vědět, na co se mám připravit. Je fakt, že jsem zjistila plno věcí, které mi pak byly k užitku, jenže se týkaly přímo mé školy a obecné informace tak trochu pokulhávají.


Ono taky záleží nejen, na kterou výšku jdete, ale i na jaký obor. Pokud si zvolíte něco, o čemž už máte nějaké znalosti - tak tradá, vzhůru do toho. Kdybych já nešla na ekologii, asi bych si vybrala pedagogickou, nebo filozofickou na jazyky. Nikdy bych nešla na fakultu sociálních studií, nikdy bych nešla na jakékoli technické obory, nebo ekonomické obory.
Proč ne technické? Nebaví mě to, je to těžké, ale zase když se to zvládne, myslím, že je tu větší šance najít práci.
Proč ne ekonomické? Na střední jsem měla ekonomiku, účetnictví i marketing, a jo, je fajn tohle ovládat, ale uplatnění tady pokulhává, pokud samozřejmě nejste protekčně dosazení na pracovní místo.
Proč ne na sociální studium? Nemohla bych to dělat, prostě ne. Obecně je tato fakulta u nás v Ostravě asi nejtěžší. Obecně je pedagogická nejlehčí. O filozofické toho moc nevím, ale tím, že tam jsou jazyky, si myslím, že je skvělá. Chodím tam na Japonštinu a nemůžu si stěžovat.
Jinak jsem samozřejmě na přírodovědecké, která lehká není, ale zase není hardcore. Myslím, že jsem ještě na relativně dobrém oboru, ale jelikož do této fakulty patří přírodní vědy jako celek, setkáte se zde také s obory jako matematika, informatika apod.
Pořád ale můžu napsat, že celkově je určitě lehčí Ostravská než Báňská. Tímto nikoho neodrazuji, pouze říkám, jak to vidím já. Znám takové kvantum lidí, co na Báňské zklamali a nakonec přešli na Ostravskou. Obrovský problém je tam matematika, nevyhnete se jí na žádném oboru v této škole.

Já sama tedy od vystudování ekologie nic moc nečekám. I když, nebo spíš pokud, to zvládnu, stejně je vysoká pravděpodobnost, že práci neseženu. To jsem věděla vždycky.
Ale řekněte mi upřímně, co musím studovat, abych měla práci jistou?
V ČR?
V Moravskoslezském kraji?
To abych se šla raději vyučit a makat pak celý život jak šroub a mít strach, že mě vyhodí, než jít studovat výšku. Je strašná spousta obchodníků, učitelů, vlastně úplně všeho. Co bych si tedy měla vybrat? Jít na sociální studie, jako moje kamarádka, protože si myslí, že tak sežene práci? Já vám nevím, nemyslím si, že by sociální studie byly tak strašně žádané, a i kdyby byly, tak bych tam stejně nikdy nešla. Z takové práce bych zešílela.
Proto, i když mám mizivé šance na práci, pořád tak trochu doufám. A když se ukáže, že to bylo teda na nic, kdo říká, že končím? Pořád vidím obrovskou šanci v jazycích, nebo v zahraničí. I když chci psát celý život, vím, že tímhle bych se neuživila ani v tom nejhezčím snu. To však neznamená, že psát nebudu.
Sama nemůžu říct, jak to všechno bude. Pořád si ale myslím, že je stokrát lepší využít tu šanci a jít na vysokou, než se smířit s maturitou a vysedávat na pracáku, protože, upřímně, pokud nejste protekční děťátka, dá vám někdo práci tak možná na ten stý pokus. Ale samozřejmě, nepodceňuji štěstí, jen opět mluvím ze zkušeností. Proč tedy nevyužít ty roky, co nám vláda poskytuje bezplatné studium a nezkusit získat titul, či dva?

Jak mi řekla Vera, královna spontánních hlášek: "Mě ten obor nezajímá, já si jdu pro titul."

Informačka na okraji:
1) Chybí mi blogování, už to není, co to bývalo.
2) Pírka 2 stále píšu, akorát mám malou paused, poněvadž pracuji i na Vypravěčce.
3) Hodlám se brzy pochlubit buď:
a) další ukázkou z Pírek 2
b) přidat na blog první kapitoly Vypravěčky
4) Chci začít s mikro-japonštinou -> články, kde bych vysvětlila nebo poradila s věcmi z japonštiny
5) Nedávno jsem četla Pírka 2 a strašně jsem se smála, už se fakt těším, až si přečtu zbytek (jenže to nejprve musím napsat - někdy si přeju, aby to někdo dopsal za mě, abych už si to mohla přečíst - ano souhlasím s vámi, jsem blázen)
Ave já.
Není jednoduché zjistit autora of this picture - počítá se ofocení otevřeného okna přehrávání One Piece printscreenem, následné vložení do malování a ořezání, jako krádež? Well, autor ořezání jsem já. Autor mangy i anime je Eiichiro Oda.
Mimochodem, tohle je jedna z mých nejoblíbenějších scének z One Piece, Luffy je just awesome. Obvykle si ji pouštím šestkát za sebou a směju se u toho jako idiot.


Milujte One Peace, milujte Luffyho...

...Gura-chan

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 6. prosince 2013 v 16:11 | Reagovat

No jo, studovat něco v ČR, to je jednoznačně dost na houby. Já plánuju jít buď na UPOL (japonština, jak jinak) a nebo budu ambiciózní, budu makat, maturitu dám všechno za jedna a přihlásím se na školu do Anglie. :3

Ps.: Na technické bych taky nemohla. O_O

2 Gura-chan Gura-chan | E-mail | Web | 6. prosince 2013 v 22:02 | Reagovat

[1]: Tak to velice ráda slyším, protože ambiciózních lidí není nikdy dost. :-) Určitě to zkus, za zkoušku totiž nikdy nic nedáš a když to vyjde, bude to určitě skvělá zkušenost. Spousta lidí co znám plánuje odejít z ČR do zahraničí. (Kamarádka míří třeba do Rakouska)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama