Tales of a GrassWidow – Cocorosie 19.6. 2013 v Praze

25. června 2013 v 17:03 | Gura-chan |  Recenze a reportáže
Zdravím všechny zbloudilé duše,
Úspěšně jsem se vrátila z Prahy a můžu vám podat svědectví (víte vůbec jak dlouho jsem ten článek smolila?) o mém zatím nejlepším hudebním zážitku v mém životě. (Myslím, že pokud nepůjdu opět na ně, už žádný lepší nebude.)

Upozornění pro rejpaly:
Veškeré texty jsou z http://www.songmeanings.net ...nedávám sem celé texty, kvůli kapacitě :-)
Veškeré fotky jsou od Eržébet nebo moje a mám její svolení k publikaci.

Sestry Bianca a Sierra Casady nás poctily svou přítomností v Praze v Divadle Archa, kde představovaly svou novou desku Tales of a GrassWidow - zatím ta nejlepší, co jsem od nich slyšela, ale i tak miluji všechny.

Spolu s Eržébet jsme si zajistily ten nejlepší dárek k maturitě, posloucháme je vlastně od doby, co jsme se začaly kamarádit a to dennodenně. Jako asi většina, jsem začínala na Lemonade, kde mě okouzlila nejen hudba ale i příběh ve videu, pak už to šlo mnohem rychleji a já jsem jim naprosto propadla.


Jelikož bydlíme na konci světa, museli jsme zvládnout cestu přes tři čtvrtiny republiky až do Prahy, ještě, že jsme jeli Leoexpressem, kde cesta trvá podstatně rychleji a hlavně tam mají fungující klimatizaci - není to žádná sranda cestovat ve čtyřicítkách.
Ubytovaly jsme se a jako správné fanynky, jsme vyrazily k Arše už dvě hodiny předem. Jednak jsme se bály hromadících se lidí a také jsme chtěly být úplně první, kdo do sálu vstoupí. A vyplatilo se to mnohem víc, než jsme si myslely.
Popravdě, dorazily jsme a nikde ani noha a tak jsme se alespoň vyfotily u plakátů. Jen o chvíli později kolem nás kdosi prošel a Eržébet zasykla:
"To byl Tez!"
Tez je beatboxer, který s Cocorosie pracuje už velice dlouho a je vážně dobrý. S Eržébet jsme si při jeho představení řekli, kam se na něj hrabe Dub FX a toho rovněž posloucháme.


Sice jsem ho vyfotila, jak odcházel, ale stejně mě mrzelo, že jsem si ho nevšimla dřív.
Po nějaké době jsme ho však potkaly opět a to přímo před Pokladnou, s sebou měl kufry a taky s ním byla celá doprovodná kapela - ty už jsem poznala definitivně.


Chvíli jsme je pozorovaly ale pak to Eržébet nedalo a vytáhla mě k nim. I přes to, že je němčinářka pozdravila Teze a požádala ho o fotku, byla jsem tak nervózní, že se mi veškerá angličtina vypařila z hlavy, ale nakonec jsem ze sebe dostala alespoň:
"Me too, please!" a rovněž jsem se s ním vyfotila. Ještě že v podchodu bylo skvělé světlo, takže ty fotky jsou nádherné.


Eržébet mu poté rukama i nohama vysvětlovala, že budeme na dnešním koncertě a v první řadě, doufejme, že to pochopil, ale odkýval nám to. :-)

Kolem hodiny před koncertem se v podchodu začali rojit podezřelí lidé, a proto jsme se sebraly a postavily se přímo před vchod, dobře, že jsme to udělaly. Kolem se kupilo čím dál tím víc natěšených i nervózních lidí, jeden člověk tam na poslední chvíli prodával lístky. Jelikož dveře byly prosklené, mohly jsme dovnitř nakukovat a pozorovat, jak si securiťáci připravují bedny na odstřižky a chystají se. Možná tak v 19:45 se konečně zvedli a otevřely dveře.

Eržébet vstoupila jako první a já hned po ní. Bohužel mi při prohlídce jedna secutiťačka vzala můj jediný zdroj na uhašení žízně a ještě si myslela, že mám v tašce nějaký foťák. Když jsem jí vysvětlila, že je to pouzdro na brýle, poněvadž jsem slepá jak patrona, konečně mě pustila dovnitř.

S Eržébet jsme běžely dolů po schodech a lidé okolo nás nasměrovaly ještě níž, protože jsme byly teprve v patře, kde byl vstup na balkóny. To samozřejmě nebylo nic pro nás, my chtěly být v první řadě. Pádily jsme dolů, ale to už nás předběhl nějaký nadšenec. U vstupu jsme ještě museli čekat, protože se teprve ladilo. Byl tam také stůl, kde se prodávaly CD, trička, plakáty, desky a dokonce i tarotové karty - nad těmi jsem slintala a kdybych měla s sebou víc peněz, určitě bych si je koupila.

Pán před námi si okamžitě koupil desku a vysvětloval nám, že má doma podepsané všechny CD a doufá, že se mu to poštěstí i dnes. Spolu s ním a ještě dvěma slečnami, které měly pro CocoRosie tři růže, jsme se daly do řeči a zjistili jsme, že onen pán - Richard - je opravdový nadšenec.
Věděli jsme sice, že ještě před holkami bude nějaká předkapela, ale i tak, jakmile se otevřely dveře do sálu, já, Eržébet a Richard (přestože, jsme byli v sálu zatím pouze my) jsme se smíchem vystartovaly a běželi až k pódiu. Postavili jsme se k sobě a než se začalo hrát, pořád jsme se bavili.


Kolem nás se utvořila skupina pravých fanoušků, takže jsme si nadšeně sdělovali dojmy a hádali jsme, čím nás asi holky překvapí - každý jejich koncert je jedinečný, pokaždé přijdou oblečené v jiných bláznivých kreacích, to je jedna z mnoha věcí, které na nich milujeme.

Čekali jsme asi deset minut a přišla předkapela - neboli jediná zpěvačka Nomi Ruiz, která zazpívala asi 5 písniček, ale nebyl to vůbec styl CocoRosie, takže nás to moc nezaujalo. Dokonce jsme si přímo před ní psali na ruce fixou Cocorosie nebo přímo jména. Richard si z nás dělal srandu, že nám napíše ještě Teze na čelo.

Když odešla předkapela, už jsme měly žaludky až v krku. Přišlo pár lidí z doprovodné kapely a začaly rozmisťovat pití a také papíry s pořadím písniček. Eržébet okamžitě vykřikla, že viděla na papíru Teen Angel, což je její oblíbená a tak jsme byly hned víc natěšené.
Richard mezitím slavnostně rozbalil své nové CD. Bylo celé zabalené do rozložitelného papírového obalu a uvnitř byla i malá knížečka s texty.

Pravda je, že jsme opět čekaly asi 10 minut, šíleně mě bolely nohy a měla jsem žízeň, ale jakmile jsem zahlédla stín Teze ve dveřích v rohu a poté - vánoční světélka! - okamžitě mě to přešlo. Rozsvícená vánoční světélka jsou jejich oblíbeným doplňkem, ale většinou je nosí Sierra tak jsem nějak tušila, že je to ona. Po chvíli jsem uviděla někoho temně oblečeného a došlo mi, že je to Bianca.

Ani jsem jí nestačila zpozorovat, protože Sierra na pódium doslova vtancovala a začala poskakovat, v té chvíli už v pozadí hrála jejich počáteční hudba. Sierru přivítala salva potlesku, přidal se Tez a zbytek doprovodné skupiny. Tez měl pod očima nakreslené trojúhelníky fosforeskující barvou. A na konec se pomalými šouravými kroky připloužila Bianca v hip-hoperské kšiltovce a černém hávu s lebkou. Sierra měla kromě světélek něco na způsob dlouhých černých průsvitných šatů. Obě byly rovněž namalované svítícími barvami.
Vypadaly úžasně.Začala hrát první písnička a byla to zároveň první písnička v jejich novém albu -Child Bride
Je to jedna z prvních, které jsem si oblíbila a text i hudba je úžasná. (Ve které jejich písničce není, že?)
S Eržébet jsme se okamžitě přidaly ke zpěvu a už v tu chvíli jsem si je naplno užívala.


It's hard to tell
This is my wedding night
I am dressed and ready
Despite my innocence
It is Hard to tell
Whose little girl am I
The man with the black hat
Will take me home tonight
I wash my body, five years grown
Promised father, leave me alone
Hope not too lonely
You pull away down the dusty road
Family waiting
Hope not too lonely

Ta píseň je magická a, věřte mi, na videu to pořád není ono, nic se nevyrovná operním výškám Sierry naživo.
Ani po Child Bride holky neslevily, popravdě začaly zpívat hned od začátku zrovna ty písně, na které jsme se těšily snad nejvíc.

Byly to hlavně: After the Afterlife

Welcome to the afterlife...

Sitting by the river, I think I smell some rain
Silver puddles glitter behind the old jail
Wet snails get wetter, crawling towards perfume
The air slips like snow
Moth wings crumble by a daylit fire
Ash of dead wood pile
Higher, pyre for false gods,
Blazing mires

Welcome to the afterlife...

Afterlife je moje srdcovka, mám ji i jako zvonění na mobilu a jsem na to právem hrdá.

…End of Time

This is the end of time
Lets all hug and say goodbye
This is the end of time
We are all heavenward and weary

The babes, The Guns
The waste, The punks
I don't need no human friends
The cars, The wars, The shopping malls
I can leave you all behind
And I will chase my brother's shadow
Leave my own hung in the closet
The stars that I could hardly see
I know you're looking down at me

Když Sierra zpívala Lets all hug and say goodbye zkřížila ruce a chytila se za paže, to potom ještě zopakovala u dalšího refrénu. Osobně miluji větu I don't need no human friends, na koncertě jsem jí doslova zařvala - a tam vás stejně nikdo neslyší.

…Tearz for Animals

Do you have love for human-kind?

Hoarse and hollow I tried to swallow
Pistols, night shade, ghost and gallow
All you fellows climbed like a staircase
Wore me down
Smooth from footfall
Wore me down

Do you have love for humankind?

…Poison

Voodoo spell, Ocean mouth
Like a whale swallows you whole
Dentless, merciless, dentless
Merciless dictator, She slays the necks of giraffes
Merciless dictator, She sleeps on pillows
Make of zebra skin
Oh squawking talking blasted pigeon
Parrot portuguese black icky tongue
And purple cloud, Dry like painted desert flowers

Poison her tears are poison
Her tears are poison her tears are
Poison her tears are poison
her tears are poison her tears are

Watch out for the snakes
Watch out for the velvet cross
Watch out for the panthers leaping from her spit

Všimla jsem si, že refrén Poison her tears are poison už s námi zpívalo víc lidí. Do té doby jsem měla pocit, že z nového alba známe texty jen my s Eržébet. Je pravda, že na youtube nebyly všechny písně a ani se to nedalo nikde stáhnout, proto mnoho lidí slyšelo album vlastně poprvé.

We are on fire.

I marvel at, days that go
Tales of a grass widow
When I was young, I thought I'd be
more than just a fantasy
I wanna be this, I wanna be that
A big black dog with the soul of a cat
The blue-eyed devil, inside of me
He won't leave, he's buried deep

I used to have eyes, the color of sky
Now I can see, in the middle of the night
I used to have eyes, the color of sky
Now I can see, in the middle of the night

Tuhle píseň jsme si s Eržébet opravdu užívaly. Zpívaly jsme spolu Tales of a GrassWidow a při refrénu se k nám opět přidávalo víc lidí.

Další písně z alba následovaly:
Villain - píseň, kterou zpívá jen Sierra a hudba je opět magická.
Gravediggress - další z mých srdcovek
Far away - krásná uklidňující píseň
Roots of my hair - veselá a nádherná píseň, tvala trochu déle (díky za to!) protože Sierra měla problém zapnout jakousi krabičku - nevyznám se v technických věcech… Eržébet si tuhle píseň po koncertě zamilovala ještě víc. (Ha! Já už ji miluji dávno! :P) Navíc si pamatuji, že když Sierra zpívala refrén Pull me up by the roots of my hair zatahala se za vlasy a my to po ní s Eržébet zopakovaly. J
Harmless Monster - jedna z mých srdcovek poněvadž je temná a zároveň krásná♥…


Co bylo však ještě krásnější, že ačkoliv se jednalo o turné, přece jen se zahrála spousta písní, co nejsou napsány v novém albu, a to často zrovna mé nejoblíbenější! Pamatuju si moc dobře, že jsem ve vlaku neustále všechny otravovala s tím, že od nich chci slyšet píseň Ana Lama. Protože na té momentálně ulítávám asi nejvíc… a můžete hádat, snad uprostřed koncertu se najednou ozvaly první tóny a já ji okamžitě poznala, myslím, že jsem v tu chvíli asi radostí poskakovala sem a tam, ale poté začala hrát harfa a Bianca zpívat a to už jsem nevnímala nic jiného…


And if you think that I am ruined
I am not ruined, I am whole
I am fine, not even broken
Maybe soft spoken, maybe so
Althought my bones you may have shattered
Its doesn't matter
Cause I am whole

And then you crushed me like a flower
The final hours my heart to go
I tought you loved me
The way you touched me
Your wicked violent
I did not know
I thought the father was the protector
Was the creator
But you are none
Althought my bones you may have shattered
It doesnt matter
It's not my soul

Miluju ten text, tu hudbu, to všechno. Myslím, že to ani nepotřebuje komentář…

Další ze starších byly:
Undertaker - S Eržébet jsme si u téhle písně nemohli vzpomenout na jméno, ale nakonec jsem to uhádla. Richard v tu chvíli začal hledat ve svém sešitku s texty, než jsem mu vysvětlila, že Undertaker tam nenajde. Počáteční a koncový text je v cizím jazyce. Slyšela jsem dvě verze, buď je to Syrština anebo jazyk Čerokíů (Cherokee),vypadá to, že je to nejspíš to druhé.
Smokey Taboo - jedna z mých starších srdcovek
Fairy Paradise - jednoduše nádherná píseň, další z mých srdcovek…
Werewolf - hodně oblíbená píseň, byla jedna z prvních, co jsem od nich začala poslouchat.
Beautiful Boyz - Tahle píseň vyžaduje spolupráci dalšího zpěváka, slyšela jsem ji nazpívanou od Anthonyho Hegarty, který s nimi rovněž nazpíval i Tearz for Animals. Na koncertě ho však zastoupila zpěvačka z předkapely a musím říct, že to zvládla skvěle.

Tezovo vystoupení:
Někdy v polovině koncertu byl čas na malou přestávku. Holky i doprovodná kapela odešli a na pódiu měl své vystoupení Tez. Párkrát už jsme ho viděli na videu, ale přece jen je to na živo úplně jiné. Stoupl si úplně dopředu k nám a začal. My jako publikum jsme nezaháleli a značně jsme ho povzbuzovali.
Poté zase přišly holky, zase v jiném oblečení.

Po každé písni zazněly hlasité ovace, myslím, že Pražské publikum nás nezahanbilo. I když se stalo, že během jedné písně jakýsi netrpělivý člověk zařval: "Lemonade, please!" Měla co dělat, abych mu jednu nevlepila. Lemonade je jistě jedna z nejúspěšnějších písní, ale proboha, příště se trochu chovejte lidi!
Sierra z nás byla nadšená, ale to je ona vždycky. Bianca na "konci" všechny představila, i když za hluku potlesku jsem jí snad rozuměla jen Teze. Poté odešly a byl čas na to, abychom si vydupali přídavek.
Jelikož Teen Angel ještě nezaznělo, věděla jsem, že bude na řadě. A opravdu. Za hlasitého potlesku přišla opět jako první Sierra a začalo se hrát.

Přídavky:
Teen Angel - při téhle písni si Sierra a Bianca klekly naproti sobě a zpívaly, bylo to úžasné.
RIP Burn face - a při téhle písni nám Bianca zahrála na píšťalku.


Obě dvě písně jsou uklidňující, skoro jsem si ani neuvědomila, že je konec a docela jsem se s tím odmítala smířit. Ty dvě z minula, co pro Cocorosie přinesly růže, je teď předaly Biance. Bylo vidět, že jí to potěšilo. Holky tedy za neustálého děkování odešly a doprovázel je ohlušující potlesk. Já jsem zoufale nechtěla, aby to skončilo. Nebyla jsem ale ani zdaleka sama, publikum asi minutu po jejich odchodu pořád ještě zarytě ječelo spolu se mnou. (To už jsem si matně uvědomovala bolest v zádech a ukrutnou žízeň, ale bylo mi to jedno, tleskala jsem ze všech sil).
A holky se nakonec opravdu vrátili.
Sierra byla maximálně nadšená a Bianca pořád ještě držela růže, neodložila je a po celou dobu s nimi zpívala jednu z mých dalších srdcovek.
Byla to Turn me on.

So for the longest while we jamming in the Party
You're wining on me
Pushing everything
Right back on top of me
But if you think you're gonna get away from me
You better change your mind
Because you're going home
You're going home with me tonight
So let me hold you
Come caress my body
You got me going crazy
Turn me on
Let me jam you
Let's see, wine, wine all around me
You got me going crazy
Turn me on

Myslím, že lepší zakončení jsme si ani nemohli přát.
Po koncertě se sál rychle vyprazdňoval ale my ještě chvíli zůstaly. Richard si ukořistil onen seznam písniček, co měly holky na pódiu a to přímo před zraky naštvané securiťačky, co mi předtím sebrala pití. Nakonec ho ale nechala. Seznam asi přibude později, nebo článek edituju, protože mi ještě nepřišel na mail.
Editováno :-)
Jen co jsme vyšli ze sálu na stole, kde se předtím prodávala trička a CD právě probíhala autogramiáda s Biancou. Toho jsme samozřejmě nemohly nevyužít. Richard si nechal podepsat své CD a já jsem se prodrala dopředu a podala jsem Biance svůj lístek na podepsání. Řekla jsem jí: "Thank you so much," a byla jsem happy. :-)Poté se tam motal i Tez a jeden starší pán z doprovodné kapely (nějak nemůžu nikde najít jméno :/), který se na nás s Eržébet pořád smál a ukazoval na její tričko s kočkou. Nehchala jsem si lístek z druhé strany podepsat od nich obou.Eržébet si nechala podepsat i ono tričko. Je modré s černou kočkou, když jí ho Bianca podepisovala, řekla jí:"Kitty kat!"

Kitty kat je jedna písnička on nich, která není nikde na albu ani jinde, zpívají ji jen občas na koncertech myslím, že jsem jí viděla jen tak ve třech videích, ale stojí to zato, my s Eržébet ji milujeme. Myslím, že to Bianca ocenila, protože k podpisu připojila i srdíčko nad i. Já měla tričko černé, takže jsem se s ní mohla jen vyfotit - a to jsem také udělala! :P Nakonec jsem poprosila Richarda, jestli by nám neudělal společnou fotku. Teď uvažuju, že si ji nechám zarámovat. :)


Pozn. Fotku s Biancou si nechám pro sebe, asi jsem na ni trochu majetnická, s Eržébet jsme se shodly, že ji nezveřejníme. Tohle je foto při podpisu trička - jde vidět, že to fotil chlap, co? :)

Absolutně se mi nechtělo odejít, ale Eržébet mě donutila. U pokladny jsme znovu potkaly Teze, nejspíš se snažil trochu odklidit, ale Eržébet mu nedala šanci, okamžitě využila příležitosti a poprosila ho o další podpis na tričko.
Tez na ni vykulil oči: "Again?" To už jsem se opravdu smála a řekla jsem mu něco v tom smyslu, že je moc nadšená.

Až venku jsem si uvědomila jak jsem vyčerpaná, myslela jsem, že jak přijdu, tak do sebe naliju snad tři litry. Šly jsme spát kolem druhé v noci a to jsme si ještě pouštěly nahrávky a dívaly se na fotky. Posléze jsem už ani oči neudržela otevřené. Byl to vyčerpávající ale naprosto úžasný den v mém životě, holky na nás působili jako afrodiziakum ještě tak tři dny po koncertě.
Jedno vím jistě, pokud k nám příští rok opět zavítají, nechám se přibetonovat k první řadě uprostřed ještě týden dopředu!

Gura-chan

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 odul odul | E-mail | 11. dubna 2014 v 0:56 | Reagovat

Byl to super koncert, díky za připomínku! Už se těším, až přijedou zase!
L :-P

2 Gura-chan Gura-chan | 11. dubna 2014 v 11:22 | Reagovat

[1]: Já už se jich nemůžu dočkat, doufala jsem, že tento rok by mohly, ale zatím jsem neslyšela žádné zvěsti, takže si asi počkáme. :-D

3 odul odul | E-mail | 12. dubna 2014 v 0:25 | Reagovat

Jj, přesně tak, taky pořád kontroluju jejich koncerty... tento rok to asi nevypadá, ale doufat můžeme...
BTW znáš tohle video/a z opery v Amsterdamu, to je naprosto parádní, to bych chtěl zažít...
http://www.youtube.com/watch?v=o2NaLTW2PM4

4 Gura-chan Gura-chan | 12. dubna 2014 v 13:23 | Reagovat

[3]: Wow, píseň znám, je to Promise, ale ten začátek je úchvatný. Teprve na koncetru jsem zjistila, že Sierra je nejlepší naživo a ten kdo ji nikdy neuslyší v reále vůbec nepochopí jak úžasný má hlas... prostě klobouk dolů, holky jsou skvělé :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama