Přimhouřit ne přihmouřit!

25. března 2013 v 16:32 | Gura-chan |  Sběrna úvah
Zdravím,
Měla bych to říct na plnou hubu. Nedokážu to. Nedokážu být bez blogu. Ach ano, já vím, ponižující jest tato pravda, ale nedá se nic dělat. Už aby všechny zkoušky zmizely v útrobách měkkýšů!
Ne, že bych nemohla psát, (Kvůli maturitě? Dejte pokoj!) ale cítím se provinile, že raději píšu, než se učím. A neučit se to není dobře. Věřte mi, není.
Avšak blíží se jarní prázdniny a tudíž si snad můžu ulít článek, no ne?


Téma první: Nečekané chyby
Přesně jak stojí v názvu, píše se přimhouřené oči a ne přihmouřené. Věděli jste to? Já si to uvědomila před chvílí, a to jsem prosím četla přes 300 knih, z toho rovněž Harryho, ve kterém se toto slovo používalo téměř nepřetržitě. A takových slov je spoustu!
Musím se přiznat, stydím se za to, ale teprve asi před půlrokem jsem se dozvěděla, že není spontální, ale spontánní. Pro mnohé lidi to není novinkou, pro mě ano, protože u nás v rodině říkají spontální všichni a dávají na to důraz. Nikdy mě ani nenapadlo, že je to nesprávný tvar.

Téma druhé: Zima
Ano, je to tady. Milovníci zimy, stejně jako já, tlučou hlavou o zeď a vyvolávají všechny bytosti pekelné, aby na svých pekelných křídlech přinesly pekelné JARO! A víte proč pekelné? Protože v pekle je TEPLO.
Teplo - tento termín dnes již není tolik znám, poněvadž se všichni v ČR už nějakou tu dobu nachází ve stavu sněhuláka.

Třetí téma: Temnářčino cvičení
Rozhodla jsem se udělat z Dívky (hl. postavy Pírek) kluka... ale ne jen tak mimochodem samozřejmě. Díky zveřejněnému článku, ve kterém popisuje jedno ze svých cvičení prováněných v Dílnách.

V podstatě jde o to, psát o své hlavní postavě v opačném pohlaví, než jaké má.
"Vskutku zajímavé," řekla si Gura-chan a poškrábala se na bradě.
Druhé cvičení, kde prohazujete pohlaví každému, jsem vynechala a rozhodla se udělat jen jedno. Vím, že pak bych měla plnou hlavu toho, jak to Irimovi sluší, když je holka a musela bych se psychycky vyrovnávat s obrazem Urun jako muže. Mohlo by mě z toho taky hrábnout.

Zde tedy je můj rychlo-pokus o nastínění situace, jak by to vypadalo na Myrdě v Paláci u čarodějů, kdyby hlavní trojka sestávala jen z kluků. :-)

Nazváno: Svěcení ve spíži

"Přestaň pro něj plýtvat," zavrčel Red a zadržel Irimovu ruku s lahví, která se už už skláněla nad sklenicí. Čaroděj škytl a zamžoural na rudovlasého spáče, jehož sklenice, byla právě ta, kterou chtěl před pár vteřinami dolít.
"A jo," pochopil a s elegantní opileckou kličkou přetočil láhev k jejich sklenkám. Když dolil poslední kapku do své sklenice, zahodil lahev za sebe, přímo na pytel s bramborami, a pití do sebe doslova vyklopil.
"Dossela sse divim, že sse nechal přeluvit…"
"Přemluvit."
"Ano, ano, přemluvit, vždyť jsem to říkal, ne?" zablekotal Irim a točil s prázdnou skleničkou.
"Říkals přeluvit," trval na svém Red.
Otráveně si čaroděje zhodnotil pohledem.
"S tebou se taky pít nedá… ale vážně, jeden jako druhý," postěžoval si stěně, poněvadž čaroděj zrovna spadl pod stůl, kde vmžiku usnul. Rudovlasý čaroděj spal pro změnu na stole, ale na rozdíl od svého nevlastního bratra zvládl jen tři čtvrtiny sklenky.
Redovi ho bylo trochu líto, přece jen, snažil se je přesvědčit, aby nepili zrovna to sváteční víno určené na oslavy pro čaroděje. Ale když oba dva i s Irimem zamířili nekompromisně do spíže vedle kuchyně, nakonec se k nim přidal. Neochotně se s nimi napil a měl u toho spoustu řečí. Podle Reda mu však trocha rebelie jen prospěla, i Larren by z něj měl bezpochyby radost.
Red dopil a sklenkou v ruce dloubl do spáče.
Ten se jen neklidně se zavrtěl.
Dloubl do něj znovu.
Mlaskl a přikryl si zářivou hlavu rukou.
Dloubl do něj znovu.
Vzápětí vyletěl.
"Chceš mě naštvat?" vyštěkl na něj a bylo na něm vidět, jak se úporně snaží neztratit vládu nad klesajícími víčky.
Red se zachechtal. "Samozřejmě."
"Blbče, jestli nás tu načapá Urun, budeme muset celý měsíc mýt nádobí," zamumlal a položil hlavu opět na stůl.
Red do něj znovu dloubl.
"Co je?"
"Zapomněl jsem ti něco říct."
"A co?"
"Vítej mezi opilce."
...

Jak by se tedy změnila Pírka Čarodějů, kdyby byl hlavní postava kluk? Z Irima a Reda, které dívka úspěšně držela na uzdě, protože ji jako dívku, měli tendenci víc poslouchat, se stal párek opilců (samozřejmě vinou Reda) a chudáka rudovlasého kluka bez jména, který má smysl pro čest a hodnou povahu zatahují do jejich klučičího světa, plného pití, soubojů a poflakování se po paláci, zatímco Urun je pozoruje zpoza rohu se svým nebezpečným úsměvem na rtech, zvěstující jim tvrdou pomstu.

S jedinou změnou pohlaví se toho nic moc zásadního nemění, nedá se ovšem říci, co by si hlavní rudovlasý hrdina počal s dvěmi kočkami a malým černovlasým parchantem s fialovými oči. :)

Poznámka: Vím, že ta povídka je dost krátká, podle zadání má být od 1-3 stran, ovšem jakých, že? :D A4 nebo A5? Já se spokojila s překročením jedné A5, takže je to opravdu jen tak něco málo... (nebijte mě)

Gura-chan

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 25. března 2013 v 19:22 | Reagovat

Spontánní i mhouření používám celkem běžně.

Já měla problém s eventuální, že je tam áčko a ne éčko, no a bizarní, tak zas není "D". :-D Tyhle dvě slova napsaná (správně) zas až tak často člověk nevidí. :-)

2 Kariol Kariol | Web | 25. března 2013 v 19:29 | Reagovat

Taky jsem až do nedávna nevěděla, jak se píše výjimka a přijímat :D Pořád jsem to psala obráceně :-D

3 Gura-chan Gura-chan | E-mail | Web | 25. března 2013 v 20:27 | Reagovat

[1]: Cože? Bizardní se nepíše s d? :-o Tak to je pro mě další novinka. :D

[2]: U výjimky se už nepletu. :) Na základce mi to dostatečně vtloukli do hlavy. :D

4 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 26. března 2013 v 9:15 | Reagovat

[3]: Nene. :-) :D

Pokud to nepadne do spamu, tak viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=bizarn%C3%AD&Hledej=Hledej

Zároveň tuto stránku vřele doporučuji, ke korekturám se fakt hodí. :-)

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 26. března 2013 v 9:17 | Reagovat

[4]: Ts, nejede to mrcha. Ale pokud umažeš ten ocásek, na stránku se dostaneš a můžeš zahájit pravopisné orgie. :-D

6 Gura-chan Gura-chan | E-mail | Web | 26. března 2013 v 15:41 | Reagovat

[4]: Zajímavá stránka, (jede mi to bez problému) já se vždycky omezila jen na naťukání daného slova do googlu a většinou se mi tam objeví stránka se synonymy, kterou hojně používám, právě když si nejsem jistá. :D No co? Myslím, že je pořád lepší vzdělávat se dodatečně, než vůbec...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama