Miyazakiho filmy

26. září 2012 v 21:39 | Gura-chan |  Recenze a reportáže
Tak myslím, že pan Hayao Miyazaki je mezi komunitou sledující anime dobře znám, ale jeho filmy jsou poměrně známé i obecně - některé se odvysílaly v České televizi (nejsem si jistá, jestli na jedničce nebo dvojce) a stále se ještě čas od času vysílají (byla jsem svědek Mononoke hime a Naushiky).

Viděli jste animovaný film, kde hrála značnou roli příroda, válka lidí a stroje? Pak jste pravděpodobně viděli některý z jeho filmů.


Znaky:
Mě osobně se moc líbí animace - holky nemají oči přes půlku hlavy a celkově je taková jiná. Děti mají buclaté tváře a dívky i chlapci bývají krásní stejným způsobem (mají stejný typ obličeje).
Dalším mým oblíbeným znakem je, že se postavě vždycky tak zvláštně zpomaleně naježí vlasy, když je třeba naštvaná, vyděšená, nebo případně zápolí s nějakým břemenem. To je něco co uvidíte snad jen u něj.
Ovšem jeden z dost nechutných znaků bývá sliz - ano sliz a může téct opravdu ze všeho, ať už z přímo z Howla nebo z kance v Mononoke hime.
Děj bývá zamotaný a těžko pochopitelný - některé detaily nám prostě nejsou vysvětleny, ale to vůbec nevadí, poněvadž budete vnímat jen tu úžasnou atmosféru příběhu.
Veškeré obrázky k filmům jsou z http://myanimelist.net

První film co jsem od něj viděla, byla stokrát omílaná:

Mononoke hime (Princezna Mononoke) - 1997

A abych pravdu řekla, skoro vůbec mě nenadchla - ono je to možná tím, že na Miyazakiho styl si opravdu musíte trochu zvyknout, a když jsem tenhle film viděla, byla jsem zděšená tou krví všude, utrženými údy a podobnými zvěrstvy.
Hlavní protagonista mi přišel celou dobu mimo mísu. Naopak král lesa, to byla nádhera, ostatně ke konci to všechno bylo tak moc epic, že se mi to nakonec líbilo. Teď z odstupu mi to přijde geniální, navíc už jsem si na utržené údy a krev rychle zvykla (Shingeki no Kyojin, Kara no Kyoukai atd.).

Mé hodnocení je 4 z 5 hvězd.
Druhý film:

Sen to Chihiro no Kamikakushi (Cesta do fantazie) -2001

Též známý jako Spirited Away.
Dlouho to byl můj nejoblíbenější film od něj. Celé mě to prostě okouzlilo - sice počáteční děj byl dost děsivý - to jak se její rodiče přemění na prasata, ale jinak si nemůžu stěžovat, moc pěkné a doporučuji.
Dodnes mám moc ráda Kaonashiho, je to pro mě jedna z nejmystičtějších postav vůbec. A díky Yubabě jsem si zapamatovala znak pro yu (hiragana) protože ve filmu ho má Yubaba nakreslený na jejím domě. Rozuzlení příběhu bylo fajn, ale moc mě nepřesvědčilo. Konec famózní.


Mé hodnocení 4 z 5 hvězd a pořadí 2. nejoblíbenějšíMimochodem Cesta do fantazie a Mononoke jsou jeho snad nejslavnější filmy a proto jsem začala s nimi. Teprve nedávno jsem však dostala chuť trochu se porýpat v jeho tvorbě a dobře jsem udělala:

Třetí film v pořadí:

Hauru no ugoku shiro (Zámek v oblacích) -2004

Neptejte se mě prosím, PROČ si to Češi pojmenovali ZROVNA Zámek v oblacích - popravdě pořád to nechápu. Dokonce i v překladu do angličtiny to znamená pořád to samé jako japonský originál - Howl's moving castle. Proč se to nemohlo jmenovat Howlův chodící zámek nebo tak nějak? Ach jo.
Nicméně tento film je podle mě jeho vrcholné dílo poněvadž mě okouzlil hned od počátku. Smála jsem se snad u všeho a vyloženě se bavila. Doteď je to můj neoblíbenější film od něj a vřele doporučuji. Možná na tom má podíl i to, že se mi Howl líbí - jak vzhled, tak jeho povaha a s hlavní postavou Sophií jsem hluboce sympatizovala. Navíc Kalcifer je pro mě pořád nejroztomilejší ohýnek, co jsem kdy viděla a ten zámek! Ach můj bože, musím přestat jinak bych tu básnila ještě dlouho!

Mé hodnocení - 5 z 5 hvězd - nejoblíbenější


Čtvrtý film:

Kaze no Tani no Nausicaa (Naušika z Větrného údolí) - 1984

Podle mě, něco na způsob druhé Mononoke, Nausicaa mi byla sympatická a ke konci - přiznám se - jsem i uronila slzu, což se mi stalo jen u Howlova zámku a to smíchy, ne dojetím. Rozhodně je to geniální, hlavní postavy a hlavně záporáci, jsou opravdu dobře vymyšlené, klobouk dolů, zpětně se na tenhle film dívám nejčastěji hned po Tonari no Totoro.

Mé hodnocení 4 z 5 hvězd - třetí nejoblíbenějšíPátý film:

Geko no ue no Ponyo (Ponyo z útesu nad mořem) - 2008

Na tenhle film jsem se těšila jak malá, poněvadž jsem ukázky na něj viděla před nějakým tím rokem v televizi a už tehdy mě to zaujalo.
Rozhodně je to však pro malé děti - tenhle film se od ostatních, zabývajících se vážnými tématy jako je válka apod., dost liší. Navíc, ke konci nám toho Miyazaki zase prozradil moc málo, ale on už je prostě takový, navíc je to vážně určené spíš dětem - to mi však nezabránilo ho shlédnout.
Ponyo - je to holka! :D To mi trvalo než jsem to zjistila - a ano je to opravdu ryba, i když se to zpočátku také nezdálo. :D Opět mě okouzlila animace - žádné strojené pohyby ale všechno tam tak pěkně plyne, přesně jak to mám ráda. Přiznám se trochu jsem třeštila oči na maminku Sousukeho (hl. hrdiny), která svým řízením krapet HODNĚ ohrožovala život svého syna. Prostě kamikaze postava, která si klidně jede po cestě těsně před tím, než do ní udeří tsunami. :D

Mé hodnocení - 4 z 5 hvězd


Šestý film: - upozornění- tohle není Miyazakiho film, pouze se na něm podílel jako výkonná produkce, ale zařadila jsem ho sem, protože jsem se na něj dlouho těšila :D

Neko no ongaeshi (Kočičí vděk) - 2002 - režie Hiruyoki Morita

Jde poznat, že to není přímo Miyazakiho tvorba - animace je jiná a není to jeho styl, ale jako film skvělé.
Oblíbila jsem si snad všechny kočky, co tam hráli určitou roli - ano i toho ošklivého krále, :D měl něco do sebe. Trochu jsem sice Haru nechápala, ale nakonec jsem usoudila, že vdát se za kocoura je opravdu blbý vtip (ale stát se kočkou, zase tak moc ne). :-)

Mé hodnocení - 4 z 5

Tenkuu no shiro Laputa, Tonari no Totoro a další z jeho tvorby, které jsem shlédla později, můžete nalézt v pokračování dole na odkazu. :-)

Pokračování hodnocení filmů - zde

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Age Em Age | Web | 26. září 2012 v 21:45 | Reagovat

Viděla jsem: Princezna Mononoke, Naušika z Větrného údolí, Zámek v oblacích, Doručovací služba slečny Kiki.
Pravděpodobně se podívám na Kočičí vděk. :-)
Je to skvělej režisér!

2 Gura-chan Gura-chan | E-mail | Web | 26. září 2012 v 21:46 | Reagovat

[1]: ano na Doručovaní službu si taky brousím zuby :) souhlasím :D

3 Fab Fab | E-mail | Web | 26. září 2012 v 21:47 | Reagovat

Mononoke Hime jsem shlédla v televizi někdy v době mého dětství a s kamarádem jsme si na ni pak nejraději hráli! :)
Kromě ní jsem ale viděla jen Sen to Chihiro no Kamikakushi, tedy asi dvacetkrát. Teď se budu muset dát i do těch ostatních :D Díky za tipy :)

4 Em Age Em Age | Web | 26. září 2012 v 21:47 | Reagovat

Podívej se na Kiki! :-)

5 Gura-chan Gura-chan | E-mail | Web | 26. září 2012 v 22:06 | Reagovat

[3]: Také jsem to viděla hodněkrát :D až donedávna to byl můj nejoblíbenější film od něj a ráda se k němu vracím :D
Nemáš zač - určitě ti doporučím Howl no ugoku shiro to je fakt zážitek :)

[4]: Ano ano mám to v plánu :)

6 Fredy Kruger Fredy Kruger | 26. září 2012 v 22:30 | Reagovat

" Oko mám přes celou hlavu !
... chytit tak toho kráwu
co udělal mi ten monokl !"

( upadl na kámen , - na sokl
opilý  Frantischekk  Wemenno )

.... muž ohmatává též temeno
( kde mu též boule naskočila )
.... Dívám se, kde bych se vymočila "
Hovoří opilec  ku sobě

... " On v ženské mluví osobě !"
slyšet jest  starého  Woschmerru

" To stalo se od toho úderu !"
vykřikl z davu Wladymyr  Kraawa
... okolí mužovi přitakává .....

7 Rick Rick | Web | 31. prosince 2012 v 13:44 | Reagovat

Menší dodatek: V Japonštině Howl no ugoku shiro není možné, Japonci nemají Howl ale Hauru, kvůli výslovnosti

8 Gura-chan Gura-chan | E-mail | Web | 31. prosince 2012 v 14:02 | Reagovat

[7]: To je pravda, díky za připomínku :) zvláštní že zrovna mě to vůbec nedošlo, přitom jsem na takové věci háklivá...

9 Namikaze Sadako Namikaze Sadako | Web | 12. října 2015 v 22:41 | Reagovat

Já jsem do filmů od Hayaa Miyazakiho i blázen! :-D Neviděla jsem sice všechny, ale jednou tomu tak bude! :-D Osobně jsem viděla Mononoke Hime někdy před 14 nebo 13 lety v televizi. Tehdy jsem byla blázen do Pokémonů a Digimonů a jelikož jsem zaregistrovala, že je to taky z Japonska, řekla jsem si, že to bude dobré a ejhle! Je z toho láska na celý život. <3 Mononoke Hime si zamilovala i moje máma, která nesnáší japonštinu a nemá ráda filmy, kde člověku toho moc nevysvětlí a kde si musí leccos domyslet. :-) Samozřejmě, že Mononoke Hime jsem neviděla jen jednou. :-D Dále jsem viděla Tonari no Totoro, což je můj nejoblíbenější Miyazakiho film a máma si ho taktéž zamilovala. :-D Já na tom filmu kromě všech prvků typických pro Miyazakiho filmy mám nejradši Totora. To je prostě dětský hrdina, jak má být! ^_^ A je to kami! ^^ Dále jsem viděla Laputu, což si také máma zamilovala. :-D Pak Cestu do Fantazie, kterou ovšem nevím proč řadím mezi ty mé méně oblíbené filmy od Miyazakiho. Myslím, že to bude tím, že nemám ráda Chihiro. Ale totálně zbožňuju No Face. <3 Dále pak zbonuji Gake no ue no Ponyo a Howl's Moving Castle. Na Ponyo zbožňuji tu atmosféru a Howl's Moving Castle je prostě Miyazakiho film, jak má být! :-D A Howl je prostě dokonalý a Calcifier totálně roztomilý! :-D

10 Namikaze Sadako Namikaze Sadako | Web | 14. října 2015 v 0:12 | Reagovat

[9]: *Já jsem do filmů od Hayaa Miyazakiho blázen!
LOOL, co jsem to do toho komentáře předtím napsala? :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama